Józef Fijałkowski – człowiek legenda

Józef Fijałkowski
– człowiek legenda

Człowiek legenda, jak wspomina go Kazimierz Sobolewski w swojej książce „Tak było. Wspomnienia z lat 1939 -1945”, w swoich działaniach przypominał szeryfa z Dzikiego Zachodu walczącego o zwycięstwo dobra i sprawiedliwości. Niezwykły i tragiczny życiorys tego lokalnego bohatera to gotowy scenariusz na film o walce, poświęceniu i zdradzie, która doprowadziła go do tragicznej śmierci.

Józef Fijałkowski pseudonim „Halniak” urodził się 7 grudnia 1913 roku w Zawadzie, koło Myślenic. Już przed wojną był aktywnym lokalnym

działaczem w strukturach „Wici”. Po wybuchu II wojny światowej, najpierw jako żołnierz, dowódca plutonu minerskiego w 5 Batalionie Saperów, po kapitulacji, jako aktywny członek AK, całe swoje życie poświęca ojczyźnie. Zdradzony i podstępnie zamordowany zostaje w Myślenicach 29 maja 1944 roku. Niemcy, za straty, które im zadał zemścili się rozstrzeliwując niemal całą jego rodzinę, rodziców i większość rodzeństwa, a następnie paląc ich ciała razem z rodzinnym domem „Halniaka” w Zawadzie. Było to 30 kwietnia 1944 roku.

W sobotę 5 września Mszą Świętą i odsłonięciem pamiątkowej tablicy na grobie rodziny Fijałkowskich, uczczono pamięć bohaterskiej rodziny.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.