Jubileusz Instytutu Stomatologii

Jubileusz Instytutu Stomatologii
Ryszard Tadeusiewicz Naukowiec AGH, absolwent myślenickiego LO

W najbliższy piątek będzie miała miejsce w Krakowie piękna uroczystość: w najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Maius, odbędzie się uroczysta Konferencja związana z Jubileuszem Instytutu Stomatologii. Ten potężny naukowy Instytut połączony jest z Uniwersytecką Kliniką Stomatologiczną, gdzie wykonuje się najtrudniejsze dentystyczne zabiegi (także pod narkozą!). A właśnie w ten piątek obchodzi swój jubileusz.

Początek Instytutu miał miejsce w 1903 roku, bo w tym roku Wincenty Łepkowski, który od 1892 roku wykładał na UJ stomatologię, a w 1903 roku pozyskał od władz w Wiedniu zezwolenie na otwarcie pierwszego w Polsce uniwersyteckiego Instytutu Stomatologicznego. Od władz Wiednia, bo to był jeszcze czas rozbiorów! Stąd obchodzimy teraz uroczyście 120-lecie istnienia Instytutu, na który pozwolił austriacki zaborca, ale którego potęgę budowały całe pokolenia polskich stomatologów.

Obecnie wielkość Instytutu i jego przyszłość tworzy Pani Dyrektor - prof. dr hab. Joanna Zarzecka, osoba ogromnej wiedzy, dążąca do udostępnienia pacjentom z Krakowa i okolic najnowszych osiągnięć wiedzy medycznej i technicznego wyposażenia.

Osoby jadące z Myślenic do Krakowa widzą zapewne po lewej stronie końcowego odcinka Alej okazały gmach Instytutu, położony przy ulicy Montelupich (ulicy znanej z tego, że jest tam także więzienie). Warto na niego zwrócić uwagę – to naprawdę piękny budynek służący pięknym celom!

W ramach Konferencji Jubileuszowej będą ważne referaty. Kluczowy będzie referat profesora Ryszarda W. Gryglewskiego o historii Instytutu. Profesorowi Janowi Zapale wręczony zostanie Medal Jubileuszowy 120.lecia utworzenia Instytutu Stomatologii. Ale będzie też mój referat zatytułowany „Historia inżynierii biomedycznej dla stomatologii”. Opowiem o tym, jak w ciągu wieków tworzono coraz doskonalsze narzędzia dla dentystów, pokażę, jak ewoluowało wyposażenie stomatologicznych gabinetów, na przykład jak zmieniała się konstrukcja fotela dentystycznego i jak doskonalone były dentystyczne wiertarki. Opiszę także rozwiązania dotyczące technik znieczulania przy zabiegach stomatologicznych. Chciałem tu zabłysnąć wiedzą i postanowiłem zakończyć referat opisem ostatniej nowości inżynierii biomedycznej dla stomatologii – tak zwanej techniki znieczulenia komputerowego.

Gdy przedstawiłem tę propozycję Pani Profesor Joannie Zarzeckiej ta odpowiedziała:

- Tak, tak, mamy to i stosujemy!

I jak tu nie podziwiać tego wspaniałego Instytutu?