Justyny Dziadek, lekarza rodzinnego

Justyny Dziadek,
lekarza rodzinnego

Obecnie borykamy się z trzecią falą pandemii, czy według Pani różni się ona od drugiej fali, jaką mieliśmy na jesień 2020? (czy np. jest więcej pacjentów)

Liczba przyjmowanych pacjentów, tak jak jesienią, jest bardzo wysoka. Patrząc na dynamikę zachorowań, chorych będzie na pewno jeszcze więcej. Teraz częściej chorują osoby młode i dzieci. Choroba ta nie omija starszych, ale zauważamy, że jej przebieg jest u dużej części łagodniejszy. Wpływ na to mają szczepienia - seniorzy są już w większości zaszczepieni (przynajmniej jedną dawką).

Aktualnie w obrazie choroby dominują: ból gardła, ból głowy, bóle mięśni, osłabienie, biegunka.

Pogoda nam nie sprzyja - duże wahania temperatur, okres przedwiosenny - to wszystko sprzyja infekcjom, jak zatem odróżnić, czy to „zwykła” infekcja, czy też covid?

Objawy przeziębienia, grypy, COVIDu i innych chorób wirusowych niestety nakładają się. Różnicowanie nie jest łatwe. Przebieg infekcji COVID może być bez gorączki, bez utraty węchu, smaku, bóli mięśniowych, duszności i bez wykonanego testu nie jesteśmy w stanie odróżnić tej choroby od np. przeziębienia. Dlatego warto jest kontaktować się z lekarzem, a przede wszystkim wykonać test . Można też skorzystać ze strony internetowej www.gov.pl/web/dom, gdzie skierowanie na test możemy wygenerować sami.

Coraz więcej głosów i ze środowisk medycznych i rządowych mówi o tym, że pacjenci zgłaszają się zbyt późno do lekarzy/szpitali. Na jakie więc objawy powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę?

Utrzymująca się gorączka 39-40 stopni dłużej niż trzy dni, biegunka, nasilający się kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej- to objawy, które powinny budzić niepokój.

 

Marta Duszyk Marta Duszyk Autor artykułu

Absolwentka teatrologii na UJ, wielka miłośniczka książek, lubi spokój, koty i psy; z uwagą obserwuje otaczającą ją rzeczywistość i ludzi. Sekretarz Redakcji Gazety Myślenickiej od grudnia 2019.