Już jest – nowy samochód pożarniczy

Już jest – nowy samochód pożarniczy

W sobotę 5 listopada strażacy i mieszkańcy Krzyszkowic zebrali się tłumnie pod remizą, aby powitać nowy samochód pożarniczy, który pozyskała jednostka OSP. To pierwszy nowy samochód, jakim dysponują strażacy z Krzyszkowic. Średni wóz ratowniczo-gaśniczy, na podwoziu Renaulta R-15, kosztował prawie milion zł.

Samochód powitano zapalonymi racami i szampanem. W uroczystości nie przeszkodziła nawet nienajlepsza aura. Oprócz mieszkańców Krzyszkowic licznie stawili się strażacy z sąsiednich jednostek OSP. To było prawdziwe święto druhów ochotników.

Nowoczesny pojazd ratowniczo - gaśniczy wykonała firma PS Szczęśniak z Bielska Białej. Zakup wozu był możliwy dzięki wsparciu i zaangażowaniu wielu osób i instytucji. Środki pochodziły z budżetu gminy Myślenice, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, samorządu Województwa Małopolskiego, Fundacji Orlen, Fundacji dla Pomorza Orlen i wkładu własnego OSP Krzyszkowice, który strażacy zebrali od mieszkańców i miejscowych darczyńców. Prezes Andrzej Grzybek podziękował wszystkim, którzy pomogli strażakom pozyskać nowy wóz pożarniczy.

- Marzenia się spełniają, dziś witamy nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, na który czekaliśmy tyle lat. Chciałbym gorąco podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w staraniach o to auto. Dziękuje panu posłowi Władysławowi Kurowskiemu, burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce, radnemu wojewódzkiemu Robertowi Bylicy oraz wszystkim mieszkańcom, którzy nas wspierali. Zapewniam, że samochód ten będzie służył pomocą wszystkim potrzebującym - mówił Andrzej Grzybek w czasie ceremonii przekazania kluczyków do samochodu.

Gratulacje strażakom złożyli przybyli na uroczystość goście: burmistrz Jarosław Szlachetka, poseł Władysław Kurowski, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Robert Bylica oraz Roman Ajchler komendant Zarządu Miejsko – Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Nowa jednostka bojowa zwiększa możliwości operacyjne OSP Krzyszkowice, która ze względu na położenie przy zakopiance jest często wykorzystywana w akcjach ratowniczych.

Cieszę się razem z druhami jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyszkowicach, że mają nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Na strażaków ochotników możemy zawsze liczyć. Bezpieczeństwo mieszkańców i wsparcie działań ratowniczych, czy ich pomoc w wielu akcjach i wydarzeniach podejmowanych przez nasz samorząd jest nieocenione. Aby być szybciej na miejscu i pomóc w ratowaniu życia i mienia ludzkiego bardzo ważny jest także nowoczesny, niezawodny sprzęt – powiedział burmistrz Jarosław Szlachetka.

W ostatnich latach znacząco przyspieszył proces profesjonalizacji zastępów bojowych OSP, a wraz z nim postępuje doposażenie tych jednostek. W tej kadencji jest to jeden z priorytetów burmistrza Myślenic i rady miejskiej. Nowe średnie samochody ratowniczo – gaśnicze pozyskały wcześniej: OSP Myślenice – Dolne Przedmieście i Myślenice – Śródmieście, a jeszcze wcześniej jednostki z Jawornika, Borzęty i Zawady. Do tego zakupiono wiele innego tak potrzebnego wyposażenia, które pozwala ratować ludzi. Doposażenie jednostek OSP to inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców naszej gminy.

Witold Rozwadowski Witold Rozwadowski Autor artykułu

Prezes MARG Sp. z o.o. Redaktor naczelny. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach, Wcześniej w latach 1999-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej. (SAMORZĄD)