Kapliczki w nowym świetle

Kapliczki w nowym świetle

Wyruszamy w kapliczkowy szlak, wiodący ulicą Kazimierza Wielkiego, związany z akcentami drogi krzyżowej, ukazującym III Upadek Chrystusa, Matkę Bolesną, „Pietę”, ale powracamy do początkowej drogi Jezusa. Odkrywamy akcent z dzieciństwa Chrystusa, okresu przepełnionego radością, harmonią. W uroczym zakątku, przy drodze powiatowej, u wrót centrum Myślenic wznosi się kapliczka przydrożna z figurą św. Józefa z

Dzieciątkiem (1) (fot.1). Patron ludzi walczących o zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa okolicznym mieszkańcom, stoi przy drodze wiodącej do rozdawczyni łask, Królowej Myślenic. Jezus znajduje się w objęciach strażnika czuwającego nad prawidłowym rozwojem dziecka - ziemski opiekun człowieczej natury Chrystusa. Odnajduje swoje miejsce w panteonie chrześcijańskim, głosiciel Dobrej Nowiny w pełnieniu misji Opatrznościowej.

Przebieg prac konserwatorskich

W 2017 roku przeprowadzono prace konserwatorskie przy kapliczce św. Józefa w Myślenicach (2). Kapliczka była pokryta łuszczącymi się pozostałościami olejnych warstw malarskich osypujących się wraz z dezintegrującym na powierzchni kamieniem. Występowały szczeliny, zmiany destrukcyjne powstałe na skutek rozwarstwienia kamienia.

Usunięto wszystkie nieprawidłowe nawarstwienia farby, zdezintegrowane, spękane i odspojone warstwy kamienia. W miejscach nie uzyskania właściwego efektu dokonano czyszczenia metodą piaskowania przy pomocy kamieni szlifierskich i ściernic diamentowych. Odczyszczono kamień z nieestetycznych i blokujących porowatość materiału czarnych nawarstwień tzw. fałszywej patyny. Wtórne, sztuczne powłoki ograniczały odprowadzanie wilgoci i przyczyniały się do kumulacji soli w jego strukturze, co skutkowało stałym zawilgoceniem, wywołując erozję. Dokonano odsolenia kamienia metodą swobodnej migracji soli do warstwy okładu ligninowego. Ponadto oczyszczono szczególnie trudne do usunięcia zabrudzenia kamienia metodą mechaniczną przy użyciu wybranych środków chemicznych z zastosowaniem okładów z ligniny nasączonych kwasem fluorowodorowym.

Po wykonaniu czynności oczyszczających dokonano wzmocnienia struktury kamienia preparatem impregnującym, w miejscu występowania osypującej się warstwy przypowierzchniowej kamienia, ukazującej się spod złuszczonej warstwy farby.

Standardowe procesy konserwatorskie wykonane zostały w ramach konserwacji estetycznej (3). Pogłębiono, miejscami odtworzono liternictwo występujące w inskrypcji oraz w podpisach wizerunków. Duże, rażące ubytki kamienia uzupełniono metodą taszlowania z kamienia tenczyńskiego, szczególnie część policzka oraz korony Dzieciątka oraz ramę w płaskorzeźbie Matki Bożej Myślenickiej. Ponadto uzupełniono narożniki gzymsu koronującego, a także stopni. Zrekonstruowano bardzo zniszczoną twarz św. Jacka(fot.2), odtworzono tło płaskorzeźby Matki Bożej Myślenickiej.

Zrekonstruowano daszek, wykonując nowe, miedziane połacie oraz ozdobniki: lambrekiny, lilie. Żelazne, podtrzymujące pręty zabezpieczono przez położenie podkładowej farby, zawierającego inhibitory korozji,   następnie pokryto powłoką farby grafitowej. Wokół kapliczki odtworzono historyczny kamienny bruk.

Przywrócono walory estetyczne kapliczki w celu ukazania naturalnej kolorystyki elementów kamiennych. Piękny kamienny koloryt skąpany w promieniach słońca nastraja nas do kontemplacji zadumy, modlitwy w zatrzymaniu się w codziennym pędzie i zapytaniu o sens życia.

Przypisy:

(1) Kapliczka położona jest na działce nr 129, należącej do gminy Myślenice, darowizna Państwa Ewy i Jacka Puczów

(2) Kompleksową konserwację techniczną i estetyczną kapliczki wykonała firma: Atrium. Konserwacja Zabytków, Dariusz Dorosz. Konserwator prowadzący: Dariusz Dorosz. Została odnowiona z funduszy Gminy Myślenice oraz przy wsparciu funduszy z programu „Kapliczka”.

(3) Zobacz: Stanisław Szczepan Cichoń, Gazeta Myślenicka nr 43/627 z dnia 20. 06. 2018, s.5.

c.d.n.

Stanisław Szczepan Cichoń