KARNAWAŁOWY SHOW

KARNAWAŁOWY SHOW

Tym oto razem – w wymiarze iście symbolicznym i na przekór panującej zarazie ś/wirusa – proponuję sięgnąć pamięcią do trwającego ponad dwadzieścia lat „Karnawału po Staropolsku”. Karnawału… zaiste naszego, którego rozpoznawalną wizytówką były organizowane na tut. terenie „Myślenickie Parady Karnawałowych Przebierańców” na staropolską i inszą modę wystrojonych.

Przypomnijmy, że w 20 edycjach myślenickiego Karnawału (1976-1999) startowało dokładnie 389 wieloosobowych reprezentacji szkół i placówek kultury; stowarzyszeń, organizacji społeczno-kulturalnych i młodzieżowych; zakładów pracy oraz grup rodzinnych i towarzyskich. Na karnawałowe igry i promenady – do Myślenic, a także do Głogoczowa i Poręby – przybyło w owym czasie 4669 przebierańców rozmaitego odzienia i usposobienia, wywodzących się z 72 miejscowości regionu i … kraju (m.in. Bochnia, Ciechanów, Gliwice, Głogów, Jaworzno, Kraków, Mysłowice, Olkusz, Olsztyn, Skawina, Wieliczka). Najliczniejsze grupy wywodziły się naturalnie z obszaru Ziemi Myślenickiej. Po latach karnawałowej pustki, przypomnijmy o niektórych zdarzeniach tego czasu. Oto nasz wielce symboliczny, ułożony w kilku odcinkach serwis wspomnieniowy foto, którego bohaterami byli młodzi i młodo czujący się spadkobiercy tradycji karnawałowych zabaw i swawoli.

To zazwyczaj spod fortecy myślenickiego pałacu kultury, po okolicznościowym orędziu Herolda, po hejnale najprzedniejszych fanfarzystów na karnawałową promenadę – ku uciesze tut. Mieszczan – ruszały zastępy karnawałowych spyrcorzy, pokuśników, zapustnych drabów i „dziadów”, a także zastępy gości specjalnych i nadzwyczajnych ze świata mocarzy i monarchów ziemskich i kosmicznych. Tym sposobem każdego roku w grodzie naszym panowała powszechna radość i wesołość, tudzież śpiew i swawolna zabawa.

Jan Koczwara Jan Koczwara Autor artykułu

Pasjonat, kolekcjoner i baczny dokumentalista lokalnych - i nie tylko - wydarzeń społecznych, kulturalnych oraz artystycznych. Człowiek o fenomenalnym dorobku naukowym i artystycznym pełen skromności i kultury osobistej.