Katarzyna Dominik… jedna z bohaterek

Katarzyna Dominik… jedna z bohaterek

Książka „Nasze prywatne Bohaterki. Jesteś jedną z nich…” powstała z potrzeby serca. Doświadczając w życiu trudnych sytuacji, człowiek stara się przywoływać osoby, które też nie miały czy nie mają łatwo, ale sobie radzą; dzięki temu można mieć siłę do walki. Jedną z nich jest Katarzyna Dominik z Dobczyc, jedna z bohaterek publikacji

- Napisała do mnie Agnieszka po tym jak ukazał się post na portalu społecznościowym z moją historią walki z chorobą, i że wydając tomiki przy pomocy sponsorów zbieram pieniądze na leczenie hematologiczno-onkologiczne. Agę zainspirowała ta historia i zaprosiła mnie do udziału w swoim projekcie, wysłała pytania na które odpowiedziałam i machina ruszyła z kopyta - opowiada Kasia. - Dla mnie to zaszczyt, że znalazłam się pośród tak wspaniałych kobiet radzących sobie z życiem, własną niepełnosprawnością i „chorym systemem” - dodaje.

Pomysł rozmów z takimi prywatnymi bohaterkami powstał z inicjatywy Agnieszki Kuchnia-Wołosiewicz. Początkowo wywiadów miały udzielać osoby, o których można powiedzieć, że nie są szerzej znane - jedynie w swoim lokalnym środowisku. Pomysł zaproszenia do projektu kobiet o zdecydowanie większej popularności wyszedł od Małgosi Jurkowskiej.

Choć autorki mają już za sobą kilka publikacji (wspólny tekst pt. „Beata Szydło - zerwana umowa?”, a także książkę „AGATa - sekrety Pierwszej Damy”, którą Agnieszka napisała z Michałem Kramkiem tak, jak biografię ks. Jana Kaczkowskiego „Jestem pod Jego Skrzydłami, a Gosia współredagowała), to jednak książka „Nasze prywatne Bohaterki. Jesteś jedną z nich…” jest dla nich wyjątkowa. W tych historiach zapisało się w jakimś stopniu także ich życie.

Wywiady są dłuższe i krótsze. Niektóre bohaterki odkrywają się bardziej lub mniej. Nie zawsze też publikowane są ich zdjęcia. Każdy z portretów jest inny. Swoją historię opowiadają m. in.: malarka, poetka, biegaczka paraolimpijska, założycielka fundacji, bizneswoman, nauczycielka, modelka, a także 11-letnia Daria (autorka pracy plastycznej, która znalazła się na okładce).

Motto książki brzmi: „Życie jest straszniejsze i piękniejsze jeszcze jest…” Oznacza to, że pokazane zostały, nierzadko z całą dosadnością, te brutalne aspekty ziemskiej egzystencji, ale w ostatecznym rozrachunku nad wszystkimi bohaterkami świeci słońce, którym w każdym przypadku jest pogodna dusza, wiara w realizację życiowych celów i marzeń, a także w ludzi.

Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz: ur. 1982, polonistka, pedagog specjalny, kulturoznawca. Absolwentka kilku krakowskich uczelni m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego. Kwalifikacje zawodowe poszerzała w Wielkiej Brytanii. Plany na przyszłość - wszystkie na literę P: pracować, pisać, podróżować, poczuć, pokazać, przeżyć.

Małgorzata Jurkowska: ur. 1988, politolog (specjalizacja: polityka międzynarodowa oraz polityka społeczno-ekonomiczna). Ostatnio w obszarze lej zainteresowania jest system edukacji w Polsce, co zaowocowało ukończeniem studiów na kierunku pedagogicznym. Oprócz pisania stara się rozwijać także swoje pozostałe pasje, takie jak: fotografia i grafika.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)