KWW Jarosława Szlachetki

Każda pomoc jest mile widziana

Każda pomoc jest mile widziana

Pościele, prześcieradła, piżamy, dresy, bluzy, podkoszulki to jedne z najszybciej zużywających się na tym oddziale przedmiotów. Ze względu na specyfikę tego miejsca i stan przebywających tam ludzi, to rzeczy pierwszej potrzeby.

Jerzy Fedirko i Stefan Patyk organizują zbiórkę licząc na dobre serca myśleniczan. - Potrzeby osób przebywających w Zakładzie Opieki Leczniczej są duże. Nie chodzi nam o finanse, a o dary rzeczowe, które trafią do pacjentów - mówią

W grudniu na ścianach Zakładu Opieki Leczniczej w myślenickim szpitalu zawisły prace 58 fotografów i malarzy, którzy w odpowiedzi na apel Jerzego Fedirko w ten sposób chcieli umilić pacjentom ostatnie dni życia. Zachęceni pozytywnym odzewem jakim cieszyła się akcja, wspólnie ze Stefanem Patykiem postanowili zorganizować zbiórkę najbardziej potrzebnych oddziałowi przedmiotów.

Jerzy Fedirko:

W trakcie przekazania obrazów całkiem naturalnie poczuliśmy potrzebę niesienia tym ludziom dalszej pomocy. A potrzeby są duże ze względu na właściwości tego oddziału oraz na stan pacjentów. Po rozmowach z dyrektorem, oddziałową oraz pielęgniarkami, stwierdziliśmy, że będziemy apelować o dalszą pomoc. Nie chodzi nam o finanse, a o dary rzeczowe, które trafią do pacjentów - mówi Jerzy Fedirko, jeden z organizatorów zbiórki dla ZOL-u.

Na ich apel odpowiedziały już pierwsze osoby, a do oddziału trafiły m.in. pościele i ubrania dla pacjentów. - Mile widziana będzie pościel lniana, bawełniana lub z kory (poszwy, poszewki, prześcieradła), ręczniki, koszule nocne oraz piżamy dla kobiet i mężczyzn. Pościel może być używana, ale prosimy aby nie była z froty i nie posiadała gumek - mówi oddziałowa Małgorzata Gubała.

Na liście najbardziej potrzebnych i najszybciej zużywających się ze względu na stan pacjentów przedmiotów - znajdują sie również dresy, bluzy rozpinane, podkoszulki i koszule flanelowe. Zapakowane i wyprane przedmioty można przekazywać bezpośrednio na oddział do dyżurki pielęgniarskiej. - Jeżeli któryś z darczyńców będzie miał kłopot z transportem swojej paczki, wystarczy zadzwonić na jeden z numerów telefonicznych (694308337, 531192199), a my przyjedziemy pod wskazany adres i odbierzemy je osobiście - zapewnia Stefan Patyk.

W myślenickim Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym na co dzień w 16 salach przebywa 44 pacjentów. To osoby w różnym wieku, które wymagają całodobowej opieki.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)