Każdy ma swojego anioła

Każdy ma swojego anioła
Piotr Marzec i jego anioł stróż I miejsce w kat. gimnazja, fot. Piotr Jagniewski

Dobiegł końca V Ogólnopolski Konkurs plastyczny i literacki „Mój Anioł Stróż”. Wzięło w nim udział 138 osób

Organizatorami konkursu był Komitet Organizacyjny „Świat Aniołów” przy Parafii NSPJ w Sułkowicach wraz z Domem Katolickim im. Ks. Prałata Józefa Bylicy przy Parafii NNMP w Myślenicach.

- Namalowanie anioła jest rzeczą niesłychanie trudną i skomplikowaną, bo jak namalować anioła czy to z jednym, czy dwoma skrzydłami, jak uczynić, by jego wizerunek był niesłychanie przemawiający do wyobraźni i do nas samych? I wreszcie jak wydobyć biel bielszą od bieli… - pytał Jan Koczwara przewodniczący jury.

Najlepiej sztuka ta udała się Piotrowi Marcowi i Alicji Chęcińskiej, którzy wspólnie otrzymali pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych. W kat. szkół podstawowych (klasy I-III) pierwsze miejsce przypadło Radosławowi Masłowskiemu z Pacanowa, a w kat. klas IV-VI jury najbardziej urzekł anioł Marcina Ziemianina z SP w Jasienicy.

- Tegoroczny konkurs plastyczny stał na wyrównanym poziomie, dlatego tak wiele nagród równorzędnych. Pojawiły się prace nie tylko z Myślenic, a także z Łodzi, Pacanowa, Pcimia, Jasienicy, co służy coraz większej popularności konkursu – zwracał uwagę Marian Dzieża, jeden z członków jury.

Po przeczytaniu wszystkich wierszy, jakie zostały zgłoszone do konkursu, uwzględniając kryteria zawarte w regulaminie oraz zgodność z zasadami poetyki, jury postanowiło przyznać następujące nagrody: pierwsze miejsce dla Izabeli Talagi z Gim. nr 3 w Myślenicach, drugie dla Joanny Ćwierz oraz trzecie ex quo dla Eweliny Podmokłej i Moniki Januszewskiej z tego samego gimnazjum.

- Tegoroczny poziom konkursu był bardzo niski, dlatego przyznaliśmy tak niewiele nagród. Wiersze były zbyt długie i na dodatek zawierały błędy w pisowni, a czasem nawet ortograficzne. Młodzież nie zna zasad, które obowiązują w pisaniu wierszy, jednak trzeba przyznać, że z jednej strony temat był niesłychanie atrakcyjny, ale także trudny. W wierszach najczęściej odwoływano się do słów modlitwy „Rano, wieczór, we dnie w nocy”, które pojawiają się wielokrotnie. Podobnie jak tytuł, gdzie na 31 prac aż w 16 użyto tytułu „Mój Anioł Stróż” – podsumował konkurs przewodniczący jury Jan Koczwara.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)