Każdy może pomóc!

Region 12 stycznia 2021 Wydanie 2/2021
Każdy może pomóc!
Zbyszek w latach 80-tych i na początku 90-tych był aktywnym członkiem OSP. Brał udział w akcjach gaśniczych w Olszowicach i nie tylko. Później obrał nieco inną drogę życiową, ale dzisiaj zdecydowanie zasługuje na pomoc wszystkich ludzi dobrej woli.

Rok 2020 był dla nas wszystkim ciężkim rokiem, jednak dla pewnej rodziny spod krakowskich Olszowic ostatnie godziny 2020 roku były szczególnie okrutne. Dokładnie o godzinie 11:00 w sylwestra 2020 wybuchł pożar ich domu.

Nie mieli wiele – stracili wszystko… W jednej chwili 87-letnia pani Teresa i jej syn 64-letni Zbigniew patrzyli, jak ogień zabiera cały ich dobytek. Mimo, iż służby bardzo szybko dotarły na miejsce pożaru, nic nie udało się uratować. Ta dwójka została tylko z tym co miała na sobie. Tylko dzięki czujności sąsiadki udało się powstrzymać panią Teresę od powrotu do płonącego domu i tym samym uniknąć tragedii.

Na pomoc pogorzelcom ruszyła Ochotnicza Straż Pożarna z Olszowic oraz sąsiedzi. Już 2 stycznia zebrali się tłumnie na miejscu tragedii, aby wspólnymi siłami uporządkować teren i przygotować go pod budowę nowego domu.

Jak mówią organizatorzy akcji pomocniczej:

- Jako OSP Olszowice chcemy jak najszybciej pomóc odbudować im ich dom, aby mogli znaleźć się z powrotem u siebie. Strażacy i sąsiedzi już są umówieni na pierwsze prace. Udało się również pozyskać pierwsze środki na zakup materiałów budowlanych dzięki obecnym na miejscu pani Burmistrz Małgorzacie Duży i pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świątnikach Górnych oraz zaangażowaniu radnego naszego Prezesa Zbigniewa Pietrzyka oraz Sołtysa Olszowic a zarazem Naczelnika OSP Olszowice Marka Burdy.

Pan Zbyszek i pani Teresa żyli skromnie, ale mieszkali u siebie. Na szczęście w porę udało się im ewakuować. Najbliższy czas spędzą u rodziny.

Aby pomóc w odbudowaniu domu zorganizowana została zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl: zrzutka.pl/pozar-domu-olszowice, do której każdy może się dorzucić. Każda nawet najmniejsza kwota zbliża panią Teresę i pana Zbigniewa do powrotu do siebie. Pomóc można również przekazując materiały lub usługi potrzebne do budowy domu. Na portalu społecznościowym facebook.com zorganizowane zostało wydarzenie, w którym znaleźć można wszystkie aktualne informacje na temat pomocy i kontakty do osób koordynujących akcję. https://www.facebook.com/events/1018429515293469

Jak mówi sąsiad poszkodowanych i współorganizator akcji pomocniczej Dariusz Tylek: - Nasz sztab akcji działa nieprzerwanie na wielu polach. Dziękujemy wszystkim wspierającym za to, że są z nami cały czas, za każdą, nawet najdrobniejszą wpłatę, która krok po kroku przybliża nas do celu, jakim jest odbudowa domu pana Zbyszka i pani Teresy. Dużo rzeczy już udało się zorganizować, choć na razie jesteśmy jeszcze na początku drogi. Wierzymy jednak, że z Państwa pomocą ten cel będzie coraz bliższy realizacji.