Kiedy prawdziwa zmiana?

Kiedy prawdziwa zmiana?

W radzie powiatu nastąpiła pewna istotna zmiana, członkowie klubu Prawa i Sprawiedliwości zagłosowali za przyjęciem uchwały budżetowej, mimo iż są w opozycji. Być może stało się tak, gdyż starosta nie odrzucił wszystkich wniosków opozycji, a nawet jak twierdzą radni PiS stwierdził, że część z nich być może zostanie zrealizowana.

W powiecie niepodzielnie rządzi koalicja pod wodzą starosty Józefa Tomala i byłego burmistrza Macieja Ostrowskiego. Dotychczas normą było zwarcie rządzących z opozycją, ale w czasie grudniowej sesji coś „drgnęło”. Radni klubu PiS zagłosowali za najważniejszą uchwałą określającą finansowanie działań samorządu powiatowego na rok 2021.

- Dla mnie i kolegów z klubu PiS ważne jest, aby być opozycją merytoryczną, a nie totalną, która krytykuje a priori każdy pomysł rządzących, nawet ten najbardziej sensowny i potrzebny – komentuje tę decyzje Robert Murzyn. Dodatkowo przyznaje, że wpływ na taką decyzję miała też postawa starosty, który powiedział, że przyjrzy się wnioskom radnych opozycji i być może ich część zostanie zrealizowana.

- Złożyłem do budżetu powiatu na rok 2021 wniosek o budowę chodnika w Głogoczowie przy drodze powiatowej biegnącej od szkoły do granicy z Włosanią. Starosta Józef Tomal nie odrzucił na razie tego wniosku i podczas obrad Komisji Budżetu, Finansów i Mienia stwierdził, że być może zostanie on zrealizowany w nowym roku budżetowym. Tak samo zresztą wypowiedział się starosta odnośnie niektórych innych wniosków składanych przez radnych PiS. Mając na uwadze wypowiedzi starosty oraz kierując się odpowiedzialnością za finanse powiatu ja oraz pozostali radni z PiS zagłosowaliśmy za budżetem na rok 2021. Teraz należy cierpliwe czekać na działania starosty i zarządu powiatu odnośnie wniosków składanych przez radnych PiS i mieć nadzieję, że zostaną zrealizowane dla dobra społeczności zamieszkującej powiat myślenicki.

Robert Murzyn ma najkrótszy staż w obecnej kadencji rady powiatu. Mandat objął po wyborze Władysława Kurowskiego na posła do Sejmu RP w październiku 2019 roku, ale to doświadczony samorządowiec. W ławach rady powiatu zasiadał już w kadencji 2006 – 2010, od sześciu kadencji jest też członkiem rady sołeckiej w Głogoczowie i nie dziwi, że problemy tej miejscowości najbardziej go nurtują.

- Przed laty doprowadziłem do budowy nowej nakładki asfaltowej na drodze powiatowej w Głogoczowie na odcinku prawie 3 kilometrów. Teraz dla mieszkańców Głogoczowa ważna jest budowa chodnika przy tej drodze. W 2018 roku wybudowano wprawdzie około 500 metrów chodnika od szkoły po cmentarz, ale jeszcze potrzebna jest jego dalsza rozbudowa. W związku z tym złożyłem wniosek o budowę nowego odcinka o długości 600 metrów i jak już mówiłem wcześniej starosta nie odrzucił tego wniosku, więc trzymam go za słowo, że mieszkańcy doczekają się kontynuowania tej inwestycji – mówi o swojej pracy w radzie powiatu Robert Murzyn. Ale jak sam dodaje nurtują go nie tylko problemy Głogoczowa.

- Szczególnie ważna dla mnie jest praca w Komisji Rewizyjnej. Wynika to z faktu, że w radzie powiatu PiS znajduje się w opozycji, gdyż jak wiadomo władzę sprawują w niej niezwykle zgodnie koalicyjne kluby pod wodzą panów Józefa Tomala i Macieja Ostrowskiego. W związku z tym głównym zadaniem radnych opozycyjnych jest kontrola i swoiste „patrzenie na ręce” rządzącym, aby pieniądze podatników wydawali oni sensownie i zgodnie z prawem.

Robert Murzyn, który jest historykiem z wykształcenia, na co dzień pracuje w Instytucie Pamięci Narodowej w Krakowie, jest też m.in. autorem części „Monografii Myślenic” przedstawiającej dzieje naszego miasta w latach 1945-2010, dlatego podsumowując swoją wypowiedź dodaje, że historia zna nie takie zmiany, jak ta w radzie powiatu. - Zmiana ta może być istotna, kiedy władze powiatu będą współpracować z opozycją przy realizacji słusznych postulatów mieszkańców naszego powiatu.

Radny Murzyn, tak jak inni mieszkańcy Głogoczowa, czeka na budowę chodnika. Inni chcieliby, żeby te chodniki były odśnieżane, a wszyscy oczekujemy szacunku.

 

Witold Rozwadowski Witold Rozwadowski Autor artykułu

Prezes MARG Sp. z o.o. Redaktor naczelny. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach, Wcześniej w latach 1999-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej. (SAMORZĄD)