Kinga Pieterwas wyróżniona

Kinga Pieterwas wyróżniona
Kinga bardzo cieszy się z wyróżnienia w konkursie NBP. W swoją pracę włożyła mnóstwo wysiłku. Fot. Urszula Pieterwas

Kinga Pieterwas, uczennica Szkoły Podstawowej nr 3 w Myślenicach, zdobyła wyróżnienie w XIX edycji ogólnopolskiego konkursu Narodowego Banku Polskiego na pracę pisemną. W swojej kategorii wiekowej znalazła się więc w gronie sześciu najlepszych w Polsce.

Konkurs przeznaczony był dla VII i VIII klas szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Temat prac dla pierwszej grupy, w której rywalizowała Kinga, brzmiał: „Wpływ edukacji ekonomicznej na stabilność systemu finansowego”, a druga grupa mierzyła się z tematem: „Rola banków centralnych w zmniejszaniu skutków kryzysów gospodarczych”. Celami konkursu były: pogłębienie zainteresowań młodzieży wiedzą ekonomiczną, sprawdzenie umiejętności praktycznego jej wykorzystania oraz zachęcenie nauczycieli do wdrażania w nauczaniu ekonomii elementów praktycznych kształtujących umiejętność funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej. Na konkurs nadesłano ponad 200 prac, w tym ponad 60 ze szkół podstawowych i 140 ze szkół ponadpodstawowych. W każdej z kategorii wiekowej jury przyznało pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz trzy wyróżnienia. - Nie spodziewałam się, że otrzymam wyróżnienie. To dla mnie wielka radość. W swoją pracę włożyłam mnóstwo wysiłku. Ta nagroda dodała mi energii, zmotywowała do dalszego rozwoju - mówi Kinga.

- Kinga odniosła bardzo duży sukces. Jestem z niej bardzo dumna - podkreśla nadzorująca przygotowywanie pracy wyróżnionej uczennicy Elżbieta Marcowska, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 3 w Myślenicach. W przygotowaniu pracy Kindze pomagała również jej mama, pani Urszula. - Mam ekonomiczne doświadczenie zawodowe, więc podpowiadałam córce wiele kwestii. Wspólnie odwiedziłyśmy Centrum Pieniądza NBP w Krakowie, by Kinga mogła zgłębić konkursową tematykę.

Mądry zakup

W swojej pracy młoda literatka opisała pomysł zakupu laptopa. To drogi wydatek, więc dziewczyna zdecydowała się, by płatność podzielić na raty. Jednak, za namową mamy, która wytłumaczyła jej, że przez raty faktyczna kwota urządzenia wzrośnie, zrezygnowała z tej opcji i postanowiła zaoszczędzić na laptop. - Kinga opisała własne doświadczenie i emocje, z morałem, refleksją. Myślę, że to spodobało się jurorom, a warto podkreślić, że prace oceniali profesjonaliści - naukowcy, ekonomiści, literaci - mówi Elżbieta Marcowska. - To bardzo zdolna dziewczyna. W dzisiejszych czasach młodzi ludzie preferują słowne wyrażanie własnych poglądów, ona robi to poprzez pisanie - dodaje nauczycielka. Mama Kingi uważa natomiast, że tym, co zadecydowało o sukcesie pracy, było proste, przystępne ujęcie tematu. - Praca mojej córki była zrozumiała nawet dla tych, którzy nie znają się na ekonomii.

Za wyróżnienie Kinga otrzymała nagrodę finansową i pamiątkowy dyplom.

Literatura i sport

Laur w konkursie NBP to nie jedyny sukces, którym może pochwalić się utalentowana nie tylko pod względem literackim, ale również sportowym uczennica. Zdobyła pierwsze miejsce w I Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach w obiektywie” oraz w V Powiatowym Konkursie Literackim „Wdzięczni Myślenickiej Pani” w roku jubileuszu 50 - lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Miłość to nie przygoda, ma smak całego człowieka…” zorganizowanego przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie oraz zwyciężczynią 30. edycji ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie o tematyce olimpijskiej im. Jana Parandowskiego organizowanego przez Polski Komitet Olimpijski. Biorąc pod uwagę osiągnięcia sportowe, to Kinga zdobyła pierwsze miejsce w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży w sztafetowym pływaniu 6x50 m dziewcząt oraz drugie w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży w pływaniu stylem dowolnym dziewcząt.

Teraz, wraz ze swoją koleżanką z klasy Zuzanną Dąbrowską, bierze udział w kolejnym konkursie, tym razem olsztyńskiego Stowarzyszenia „Bajka” na pracę pisemną „Ekonomia w bajce i bajka w ekonomii”. Wyniki mamy poznać do 15 lutego.

 

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).