KWW Jarosława Szlachetki

Klasterowy ból głowy – jak złagodzić ból?

Klasterowy ból głowy – jak złagodzić ból?

Klasterowy ból głowy to odrębna jednostka chorobowa. Jego charakterystycznym objawem jest silny, wręcz rozdzierający ból, zlokalizowany w okolicach skroni i oczu. Nie jest to jednak jedyny symptom uporczywej dolegliwości. Dość często obserwuje się opadającą powiekę i łzawienie oczu. Na klasterowy ból głowy stosuje się wyłącznie leki doraźne.

Przyczyny klasterowego bólu głowy

Etiologia klasterowego bólu głowy nie jest znana. Spekuluje się jedynie, że za wystąpienie objawów może odpowiadać podwzgórze. Wiadomo natomiast, że klasterowy ból głowy dotyka częściej młode osoby, szczególnie mężczyzn. Większość chorych jest przed 30 rokiem życia. Choroba może być u nich rezultatem wielu czynników, np. spożywania alkoholu, zaburzeń snu, a nawet diety.

Brak bezpośredniej przyczyny występowania klasterowego bólu głowy sprawia, że trudno go leczyć, jednak chorych nie pozostawia się bez opieki medycznej. W związku z tym, że choroba ma charakter epizodyczny i może nawracać, cierpiącym podaje się leki przeciwbólowe i przeciwmigrenowe, aby złagodzić uporczywe symptomy.

Jak objawia się klasterowy ból głowy?

Ataki klasterowego bólu głowy mogą utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dolegliwość objawia się bardzo silnym, wręcz gniotącym bólem w okolicach skroni, promieniującym aż do oczu. Epizod bólowy trwa od kilkunastu minut do trzech godzin. Towarzyszą mu symptomy, którym trudno zapobiec przed wystąpieniem ataku. Osoby z klasterowym bólem głowy zmagają się dodatkowo z zaczerwienieniem i łzawieniem oczu, opadającymi powiekami, nasilonym katarem lub uczuciem zatkanego nosa oraz z nadmierną potliwością twarzy. Wszelkie objawy ustępują wraz z końcem epizodu bólowego. 

Klasterowy ból głowy jest schorzeniem nawracającym. Choć długość przerw między atakami to kwestia indywidualna, dość często pojawiają się one nawet co drugi dzień i tym samym znacznie pogarszają jakość życia chorego. Częstotliwość epizodów czasem zmniejsza się, jednak ból może powrócić w najmniej spodziewanym momencie.

Jakimi sposobami łagodzić klasterowy ból głowy?

Nie ma leków na klasterowy ból głowy. Osobom cierpiącym proponuje się farmakoterapię doraźną, która ma na celu złagodzenie bólu i zmniejszenie pozostałych objawów. Zwykle stosuje się leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen, naproksen bądź kwas acetylosalicylowy. Chorym podaje się także tryptany (łagodzące ból migrenowy), które mogą mieć postać doustną, dożylną lub lotną (aerozol).

 

Przy klasterowym bólu głowy stosuje się ponadto tlenoterapię domową. Nie zawsze można z niej skorzystać poza oddziałem szpitalnym, dlatego warto zaopatrzyć się w butlę z tlenem. Tlenoterapię poleca się szczególnie tym pacjentom, u których ból nawraca i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności.