Kochają bez żadnego „ale”

Miasto 22 listopada 2022 Wydanie 44/2022
Kochają bez żadnego „ale”

Pozytywna dyscyplina to metoda wychowawcza, która jest oparta na szacunku, empatii i zrozumieniu. Jednocześnie obejmuje naukę stawiania granic oraz pracy nad wyznaczeniem wspólnych ustaleń, które powinny być traktowane z szacunkiem zarówno przez opiekunów jak i dzieci. Przekonać mogli się o tym Myśleniccy Ojcowie, którzy przez ostatnie dwa miesiące uczestniczyli w zajęciach z pozytywnej dyscypliny.

Prowadzące spotkania trenerki - Aneta Wójcik i Agnieszka Czeczenikow tłumaczyły, że jako rodzice często oczekujemy, że dostaniemy na takim kursie gotową „instrukcję obsługi dziecka”, dlatego jesteśmy zdziwieni, gdy okazuje się, że jest to głownie praca nad sobą. Tymczasem jakąkolwiek zmianę w relacji z dzieckiem zacząć musimy od siebie i swoich sposobów postępowania.

- Ja bardzo nie lubię określenia „grzeczne dziecko”, a po warsztatach mam do niego jeszcze większą awersję! Nie chcę, żeby moje dzieci były takie, chcę, żeby miały poczucie własnej wartości i czuły się szanowane w naszym domu. Nie chcę, posłusznie wykonywały moje polecenia, tylko żebyśmy się wspólnie dogadali. Przestrzegamy pewnych norm i wspólnie ustalamy granice, a nie działamy na zasadzie „ja ci tego zabraniam”, bo tu są możliwe tylko trzy reakcje: ucieczka, zamrożenie lub bunt - tłumaczy Bartek Burkiewicz, jeden pomysłodawców myślenickiego klubu ojca.

- To jest normalne w życiu, że dzieci będą się złościły, my też się złościmy. Nie można udawać, że nie czujemy emocji, trzeba tylko mówić o tym, jak je zdrowo rozładować. Dziecko zachowuje się źle, bo czuje się źle. Nie robi ci na złość, po prostu utraciło poczucie przynależności czy znaczenia. Jeśli dorosły dobrze się czuje, nie ma potrzeby walczyć ani niczego ostentacyjnie demonstrować: tak samo jest z dziećmi – dodaje Marcin, uczestników warsztatów.

Tematem kolejnych dwóch spotkań będzie przedsiębiorczość. Pierwsze ze spotkań odbyło się w piątek 18 listopada. Na zajęciach uczestnicy zastanowią się jak wychować dziecko przedsiębiorcze i nauczyć je inteligencji finansowej. Warsztaty przeprowadzi dr Wioletta Kilar - dyrektor Instytutu Geografii UP, Kierownik Zespołu Badań Edukacji w Zakresie Przedsiębiorczości. Cel zajęć to uświadomienie uczestników o roli, jaką pełni przedsiębiorczość w życiu prywatnym i zawodowym, wzmocnienie świadomości na temat konieczności rozwijania zachowań przedsiębiorczych od najmłodszych lat, kształtowania inteligencji finansowej od etapu przedszkolnego w celu oraz sprostania wyzwaniom współczesnego, dynamicznie zmieniającego się świata i zrozumienie jaką rolę w tym wszystkim pełnią odpowiednie nawyki.

Więcej informacji na temat grupy Myśleniccy Ojcowie można uzyskać w CAL Myślenice, Rynek 27.