Kolarze znowu wspinali się na Chełm

Małopolski Wyścig Górski (w międzynarodowej nomenklaturze występujący jako Tour Of Małopolska) w czasach, gdy czynnymi kolarzami byli tacy giganci jak Szurkowski, Szozda, Piasecki, Mierzejewski, Jaskuła, Lang czy Halupczok niewiele ustępował prestiżem Tour de Pologne, a skalą trudności to nawet zdecydowanie przerastał. Zdarzało się, że aryctrudny i odbywający się przez cały tydzień wyścig kończyła wtedy mniej niż połowa uczestników. Dziś Małopolski Wyścig Górski nie ma już takiej mocnej obsady jak wtedy i jest raczej areną dla kolarzy wchodzących na wielka sportową arenę, ale jedno się nie zmieniło - skala trudności.

Podjazd pod górę Chełm jest tak samo sztywny i wymagający, jak był w latach 80, gdy po raz pierwszy pokonali go kolarze w MWG. Dwa lata temu w edycji „pandemicznej” i przesuniętej na wrzesień wygrał tutaj super talent i późniejszy mistrz Polski - Stanisław Aniołkowski, rok temu na Chełmie pierwszy był Michael Schlegel, który potem wygrał cały wyścig. W tym roku na Chełmie kończył się pierwszy etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego, który zaczął się w Wieliczce. W połowie finałowego, czterokilometrowego podjazdu do mety, gdy nachylenie sięgało ponad 15 procent jechała jeszcze dwudziestokilkuosobowa grupa liderów i tam zainicjował swój atak zwycięzca etapu Walter Calzoni. Włoskiemu kolarzowi udało się utrzymać koszulkę lidera także na drugim etapie, ale stracił ją na finałowej wspinaczce na Przehybę koło Starego Sącza, gdzie lepszy okazał się Jonas Rapp, który na Chełmie dwa dni wcześniej uplasował się tuż za Calzonim. Ostatecznie zwycięzca z Myślenic spadł na 6 miejsce w klasyfikacji końcowej wyścigu, zaś najlepszy z Polaków, Artur Sowiński (Voster ATS Team) zajął w nim 4 pozycję.

Etap I - Wieliczka - Myślenice (131 kilometrów). 1. Walter Calzoni (Włochy -Gallina Ecotex Lucchini), 2.Jonas Rapp (Niemcy - Hrinkov Advarics Cycleang), 3.Lars Quadvlieg (Holandia-UWTC - De Volharding) - wszyscy ten sam czas. Etap II -Niepołomice-Nowy Targ (142 kilometry) wygrał Patryk Stosz (Polska - Voster ATS Team) natomiast na etapie III z Jabłonki do Przehyby/Startego Sącza najlepszy był Jonas Rapp. Klasyfikacja końcowa - 1. Jonas Rapp 2.Rainer Kepplinger (Austria - Hrinkov Advarics Cycleang) - strata 2 sekundy 3. Jakub Otruba (Czechy -Elkov Kasper) - strata 27 sekund.