Kolejny krok w stronę tunelu w Krzyszkowicach

Gmina 14 lipca 2020 Wydanie 26/2020
Kolejny krok w stronę tunelu w Krzyszkowicach

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad wyłoniła wykonawcę dokumentacji na budowę tunelu w Krzyszkowicach. Do przetargu ogłoszonego przez krakowski oddział GDDKiA na opracowanie dokumentacji projektowej i nadzór autorski nad inwestycją przebudowy skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową w Krzyszkowicach przystąpiło sześciu wykonawców. GDDKiA podpisze umowę z krakowską firmą Sweco Engineering Sp. z o.o., która zaproponowała cenę 595 812,00 zł – to najniższa oferta spośród zgłoszonych do przetargu.

- W ramach przetargu ogłoszonego przez GDDKiA powstanie kompleksowa dokumentacja dla dwupoziomowego skrzyżowania, które zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo w tym miejscu, a także płynność ruchu. Zgodnie z zapowiedziami podejmowane są kolejne kroki w stronę budowy tunelu pod zakopianką i rozwiązania problemu niebezpiecznych lewoskrętów, które stwarzają zagrożenie zarówno mieszkańcom włączającym się do ruchu, użytkownikom zakopianki oraz pieszym. Te ustalenia z dyrektorem Tomaszem Pałasińskim oraz przedstawicielami mieszkańców zapadły podczas styczniowego spotkania w siedzibie Oddziału GDDKiA w Krakowie – mówi Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

Wykonawca wyłoniony w przetargu – firma Sweco Engineering - będzie musiał przygotować: kompleksową dokumentację projektową, uzyskać niezbędne opinie, uzgodnienia i decyzje administracyjne włącznie z decyzją o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zadaniem wykonawcy będzie także przygotowanie dokumentacji przetargowej i udzielanie odpowiedzi na pytania wykonawców na etapie procedury przetargowej na realizację inwestycji oraz sprawowanie nadzoru autorskiego nad realizacją przedsięwzięcia w czasie prowadzenia robót budowlanych. Okres dokumentacyjny wraz z uzyskaniem decyzji ZRID może trwać 22 miesiące. Realizacja robót planowana jest na lata 2023-2024.

- Dla mnie, jako byłego radnego miejskiego, a teraz powiatowego zawsze była to sprawa absolutnie priorytetowa. Od wielu lat zabiegałem o wsparcie tej inwestycji, pokazując jak ogromny jest to problem nie tylko dla Krzyszkowic, ale dla całej gminy. Duże znaczenie miało także zaangażowanie w tą sprawę samych mieszkańców, którzy od dawna upominali się o bezpieczne skrzyżowanie na zakopiance. Oczywiście, to wszystko nie byłoby możliwe bez ogromnej pomocy byłego posła, a obecnie burmistrza Jarosława Szlachetki oraz dobrych decyzji ministra Andrzeja Adamczyka. Niezmiernie się cieszę, że starania burmistrza są realizowane i możemy przekazywać kolejne dobre informacje – mówi Robert Pitala, radny powiatowy, mieszkaniec Krzyszkowic.

To kolejna ważna inwestycja na zakopiance

Budowa tunelu w Krzyszkowicach to kolejna inwestycja, realizowana na zakopiance, która w znaczący sposób przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa w naszym rejonie. Jawornik, Krzyszkowice, a w kolejnych planach jest już Głogoczów i Bęczarka. To konsekwentne realizowanie obietnic burmistrza Jarosława Szlachetki, który – mimo trudnej sytuacji budżetowej gminy – aktywnie działa na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych, tak, by umożliwić realizację ważnych dla mieszkańców gminy inwestycji.

- Działamy zgodnie z planem i obietnicami, złożonymi naszym wyborcom – mówi burmistrz Jarosław Szlachetka – bardzo cieszę się z każdego kroku, który przybliża nas do ich realizacji.

Do tej pory udało się wybudować trzy bezpieczne przejścia dla pieszych nad Zakopianką – dwa w Głogoczowie i jedno w Jaworniku. Niedawno skierowana do realizacji została budowa węzła ulicy Sobieskiego z zakopianką w Myślenicach i inwestycja w Jaworniku.

- Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będziemy informować także o podjęciu kolejnych decyzji i działań dotyczących zjazdu do Bęczarki, czy w Głogoczowie – dodał Jarosław Szlachetka.

Marta Duszyk