KWW M Pszczola

Koncertowy show Ziemi Myślenickiej

Koncertowy show Ziemi Myślenickiej
Koncertowy show ZIEMI MYŚLENICKIEJ

W niezwykły, koncertowy sposób Reprezentacyjny Folklorystyczny Zespół Miasta i Gminy Myślenice – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Myślenicka” uhonorował wszystkich Polaków za granicą z okazji przypadającego w maju dnia Polonii i Polaków. Artystyczna prezentacja, którą przez dwa dni obejrzało blisko dziewięćset osób była wzruszającym świadectwem pięknej polskiej kultury ludowej inspirowanej tym, co w naszej rodzimej tradycji najważniejsze: honorem i braterstwem

Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem ustanowionym w 2002 roku przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Dla wielu osób jest to jednak wydarzenie mało znane. Ziemia Myślenicka koncertową propozycją chciała zwrócić uwagę na wielki wkład Polaków mieszkających za granicą w rozwój naszej Ojczyzny, w pielęgnowanie wartości, a przede wszystkim promocję pozytywnych postaw wypływających wprost z niezwykle pięknej i wartościowej tradycji.

- Program, który zaprezentowaliśmy był trochę inny od tego, który widzowie mogli zobaczyć podczas naszych koncertów w grudniu czy lutym. Taki wybór nie był przypadkowy. Chcieliśmy zaskoczyć naszych widzów i jak sądzę po recenzjach chyba się udało – komentuje Piotr Szewczyk, dyrektor Zespołu „Ziemia Myślenicka”.

W programie koncertu, oprócz znanych już widzom choreografii, takich jak: wiązanka pieśni i tańców inspirowanych folklorem łowickim czy tańce z okolic Krakowa Wschodniego, na scenie wystawiono nowości, których premierowe pokazy odbyły się zaledwie kilka miesięcy temu. Absolutnym hitem okazało się wykonanie popularnej pieśni „Góralu czy Ci nie żal…” Aranżację, ze specjalną dedykacją, przygotował Tomasz Pawlak.

- Od samego początku chcieliśmy tym koncertem podziękować nie tylko Polakom za granicą, ale także wielkiemu przyjacielowi zespołu burmistrzowi Maciejowi Ostrowskiemu. Okazja była doskonała bowiem burmistrz w tym roku obchodzi dziesięciolecie swojej pracy na stanowisku burmistrza – wyjaśnia Tomasz Pawlak, kierownik muzyczny Zespołu „Ziemia Myślenicka”.

Maciej Ostrowski nie krył zaskoczenia. Do samego końca nie wiedział bowiem o szykowanej przez Zespół niespodziance. Wzruszenie było tym silniejsze, że cała sala wraz z Zespołem czyli ponad 500 osób jednym głosem odśpiewało mu „sto lat”.

Cały koncert wzbogacono o ciekawe i oryginalne materiały multimedialne, które towarzyszyły prezentacjom muzycznym i tanecznym. Zespół po raz pierwszy odwołał się do takich środków przekazu, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Nie tylko wzbogaciło występ, ale nadało mu dynamiki i szlifu nowoczesności.

- Jestem bardzo zadowolony z koncertu. Zespół mnie zaskoczył. Nie tak dawno, bo w lutym miałem okazję widzieć Ziemię Myślenicką, tymczasem jestem po raz kolejny urzeczony i zaskoczony bogactwem programu – mówi Mieczysław Kęsek, radny województwa małopolskiego.

Kolejny galowy koncert zespołu dopiero w grudniu. Jak zapewnia Karolina Druzgała, choreograf i instruktor tańca, będą kolejne nowości m.in. wiązanka tańców rzeszowskich czy tańce ze Starej Warszawy. W chwili obecnej Zespół pracuje nad programem na Światowy Festiwal Folkloru, na który wyjedzie już w sierpniu.

Koncert został zrealizowany ze środków finansowych Miasta i Gminy Myślenice oraz Myślenickiego Towarzystwa Kultury.