Konkurs Astronomiczny w Porębie

Edukacja 21 czerwca 2022 Wydanie 23/2022
Konkurs Astronomiczny w Porębie

Już po raz 3 Szkoła Podstawowa w Porębie zorganizowała konkurs astronomiczny dla uczniów szkół podstawowych z gminy Myślenice. We wtorek, 14 czerwca 23 uczniów z 12 gminnych szkół rywalizowało o tytuł mistrza astronomii. Zwyciężyła Anna Szewczyk ze Szkoły Podstawowej w Krzyszkowicach.

Konkurs był dwuetapowy. Pierwszy etap odbywał się w szkołach podstawowych 7 czerwca i jego zadaniem było wyłonienie 2 najlepszych uczniów w każdej szkole. Ci reprezentanci szkół zostali zaproszeni do udziału w finale konkursu, który odbywał się 14 czerwca 2022 w Szkole Podstawowej w Porębie. Do poręby przyjechało 23 uczniów z 12 szkół z całej gminy Myślenice. Ich zadaniem było napisanie tekstu konkursowego, który wyłonił zwycięzców.

To już 3 konkurs, który organizujemy. W tym roku tematem przewodnim konkursu było Słońce i jego miejsce w Układzie Słonecznym i w Kosmosie. Niezwykle cieszy nas fakt, że mimo zbliżającego się końca roku szkolnego – konkurs cieszył się wśród młodzieży tak dużym zainteresowaniem – mówi Justyna Słowik ze Szkoły Podstawowej w Porębie.

Gośćmi specjalnymi konkursu byli pracownicy Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – dr Tomasz Kundera i dr Elżbieta Kuligowska. Dr Kundera wygłosił dla uczestników konkursu wykład zatytułowany „Astronomia w czasach prof. Tadeusza Banachiewicza”. Niezwykle interesujący był unikatowy film, pokazujący prof. Tadeusza Banachiewicza.

Astronomia to nauka szczególna – ponieważ opowiada o Wszechświecie – jest nauką o wszystkim, co nas otacza! Można zatem powiedzieć, że Astronomia to nauka, która dotyczy nas wszystkich! – przekonywał uczestników konkursu dr Tomasz Kundera.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni naszym gościom z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za obecność, wygłoszony wykład oraz za upominki dla uczestników konkursu. To dla nas wyróżnienie, ale jednocześnie szansa na współpracę w przyszłości i popularyzację astronomii wśród uczniów naszej szkoły – mówi Andrzej Jaśkowiec, dyrektor Szkoły Podstawowej w Porębie.

Tegoroczna edycja konkursu miała dodatkowy, wspominkowy charakter. Na rok 2022 przypada bowiem 140 rocznica urodzin znakomitego polskiego astronoma, a jednocześnie patrona Szkoły Podstawowej w Porębie – profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tadeusza Banachiewicza. Dodatkowo obchodzimy w tym roku 100 rocznicę założenia przez Banachiewicza Obserwatorium Astronomicznego na Lubomirze. Stąd konkurs obejmował również pytania także z tych dwóch tematów.

Jesteśmy dumni z osoby naszego patrona, a jego promowanie i popularyzację jego astronomicznych odkryć i osiągnięć traktujemy jako nasze szczególne zadanie – dopowiada Justyna Słowik.

Konkurs w Porębie odbywał się już po raz 3 i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń edukacyjnych w gminie Myślenice.

Poprzednie edycje konkursu dotyczyły Układu Słonecznego w roku 2018 i Księżyca w 2021 roku. I również cieszyły się dużym zainteresowaniem szkół i młodzieży w Gminie Myślenice. Szczególnie cieszy nas fakt, że rokrocznie i uczniowie i nauczyciele pytają kiedy kolejna edycja konkursu – dodaje. Jako organizator zapewnia jednocześnie, że można spodziewać się kolejnych edycji konkursu w przyszłości. – Tematów nam nie zabraknie – Wszechświat, Kosmos jest bezgraniczny! – kończy z uśmiechem.

Tegoroczny konkurs wyłonił 7 laureatów. Wśród zwycięzców znaleźli się: Anna Szewczyk i Adrianna Pszczoła z Krzyszkowic, Maja Piesakowska i Maria Oramus ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myślenicach, Lena Rachwał ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Myślenicach, Katarzyna Moryc z Trzemeśni i Maksym Meus z Poręby. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne pamiątki uczestnictwa w konkursie. Honorowy patronat nad konkursem objął burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka. Nagrody dla uczestników konkursu fundowała gmina Myślenice oraz Szkoła Podstawowa w Porębie.

 

SP Poręba