Koronacja obrazu Matki Bożej w Skomielnej Czarnej

Po blisko 70 latach obecności obrazu Matki Bożej z Kołomyi w Skomielnej Czarnej ks. arcybiskup Marek Jędraszewski wyraził zgodę na ukoronowanie Matki Bożej jako wyraz hołdu i czci ludu Bożego. Koronacja obrazu jest zaplanowana na 22 czerwca (godz. 11.30).
Proboszcz parafii o. Adam Sroka przesłał do kurii krakowskiej pisemne świadectwa wiernych o otrzymanych łaskach. Przekazał także ofiary pieniężne oraz wota oraz złote kolczyki i pierścionki od parafian na korony dla Matki Bożej i Dzieciątka Jezus do złotnika. Ten przetopi je i wykona korony, według projektu mistrza złotnictwa Jaceka Gawlaka z Częstochowy. Ów mistrz to autor koron m.in. dla kopii MB Częstochowskiej w bazylice św. Jana Chrzciciela w Szczecinie i obrazu MB Łaskawej w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Kielcach oraz innych wyrobów sakralnych, takich jak: pastorały, kielichy, pateny, korony, berła, krzyże kanoniczne, różańce, wota, a także insygniów władzy rektorskiej, prezydenckiej i unikatowej biżuterii artystycznej. Jego dzieła zdobią nie tylko świątynie, uczelnie i instytucje w kraju, ale także we Francji i na Filipinach. Jacek Gawlak od ponad pięćdziesięciu lat uczestniczy w licznych targach, wystawach i konkursach tematycznych z branży jubilerskiej, zarówno krajowych jak i zagranicznych, zdobywając wielu prestiżowych nagród i odznaczeń. W 2015 r. otrzymał tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych w zawodzie złotnik-jubiler nadany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast w roku 2016 Związek Rzemiosła Polskiego nadał mu tytuł honorowy „Złotnika Roku” i odznaczył medalem św. Eligiusza. W 2020 roku otrzymał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast w 2023 r. został uhonorowany najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym – „Szablą Kilińskiego”. Korony wykonane zostaną przez mistrza po uzyskaniu odpowiednich uzgodnień.
Projekt obejmuje dwie królewskie korony dla Maryi i Dzieciątka. Korony są typu zamkniętego o pięciu kabłąkach, zwieńczone globem i krzyżykiem, podtrzymywane przez parę aniołów, jak w koronach klementyńskich z Jasnej Góry. W koronie Maryi w ozdobach dominują niebieskość i biel, symbolizujące czystość, majestat i niebieską chwałę. Obręcz z pięcioma kwiatonami, stylizowanymi na palmety, zdobią imitacje z błękitnego ciemnego akwamarynu i sznury białych pereł, zaś kwiatony – imitacje niebieskiego jasnego szafiru. Kabłąki wysadzane są bezbarwnymi cyrkoniami imitującymi diamenty oraz sznurami białych pereł. Glob z krzyżykiem zdobią imitacje rubinu. Wszystkie kamienie podkreśla grawerowany delikatny grawerowany ornament.
Korona Dzieciątka różni się wielkością oraz zdobieniem kwiatonów i obręczy imitacjami rubinu – czerwienią, będącą symbolem krwi i poświęcenia Jezusa, władzy i Najwyższego Kapłana. Korony wykonane będą ze srebra próby 925, pozłacanego 14 i 24-karatowym złotem, kamieni syntetycznych ze szkła ołowiowego zwanego szkłem kryształowym austriackiej firmy Swarovski oraz białych pereł hodowlanych z Japonii. Zamontowane będą do istniejących ram tak, by nie zasłaniać władysławowskich koron oryginalnego obrazu. Purpurowe czapki zrobione będą z aksamitu, a anioły, połączone trwale z koronami, pokryte będą kolorową emalią.
Korony powstaną z darów przekazanych od wiernych parafii w Skomielnej Czarnej i należącej do niej Bogdanówki oraz członków i sympatyków Ogólnopolskiego Oddziału Kołomyjan „Pokucie” Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Marian Cieślik
Ps. Dziękuję proboszczowi parafii Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej o. Adamowi Sroce za udostepnienie materiałów wykorzystanych w artykułach.