Kościół na rozstajach – z młodymi czy bez?

Kościół na rozstajach 
– z młodymi czy bez?

Cykl internetowych dyskusji „Za Burtą Pytań”, jaki od jakiegoś czasu możemy oglądać na youtubowej stronie Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu porusza ważne i aktualne tematy i nie boi się zadawać trudnych pytań rozmówcy i odpowiadać na pytania internautów.

Tematem ostatniego spotkania była kwestia wyjątkowo ważna i bardzo aktualna, a mianowicie „Dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła?”. Ale nie tylko o tym rozmawiał prowadzący audycję Adrian Burtan z publicystą portalu wiez.pl Damianem Jankowskim.

Można nawet powiedzieć, że nie był to główny temat dyskusji, bo w jej trakcie dotknięto zasadniczej kwestii, czyli kryzysu samego Kościoła. Co jest jego przyczyną, jak Kościół reaguje na szereg kompromitujących zdarzeń, które powodują odejście nie tylko młodych ludzi i w jakim Kościele obudzimy się jutro.

To tylko główne wątki, jakie poruszono w tej szalenie ciekawej i poszerzającej horyzonty dyskusji. Jeśli ktoś oglądał znakomity film Jana Komasy pt. „Boże Ciało”, to zdaje sobie sprawę, że temat rozważań Adriana Burtana i Damiana Jankowskiego nie jest jakimś wydumanym problemem, ale poniekąd symbolem naszych czasów. W 2018 roku aktu apostazji, czyli odejścia od Kościoła, dokonało około 100 osób, w ubiegłym roku ta liczba była aż czterokrotnie wyższa. Co zrobimy z tym faktem my, jak zareaguje na taką tendencję Kościół, gdzie będziemy szukać duchowości, gdy przekaz obecnych pasterzy już zupełnie przestanie do nas trafiać? Choćby dla zastanowienia się nad tymi zagadnieniami warto poświęcić godzinę z audycją „Za Burtą Pytań”, bo to, o czym się w niej mówi dotyczy praktycznie każdego z nas, nie tylko młodych.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).