Kosze pełne śmieci

Kosze pełne śmieci

Pomimo dużej częstotliwości opróżniania, dodatkowo zwiększonej w tym roku, niektóre kosze usytuowane na terenie miasta pękają od śmieci, i w zasadzie nie powinno to dziwić, bo taką funkcję mają pełnić. Jednak śmieci, które się w nich pojawiają, najczęściej wieczorem lub nocą, pochodzą z gospodarstw domowych lub z prowadzonej działalności gospodarczej i powinny być usuwane w zupełnie inny sposób, nie zaś hurtowo podrzucane do miejskich pojemników ulicznych.

Śmieci w jednoznaczny sposób budzą negatywne skojarzenia, jednak ich obecność w naszym życiu jest nieunikniona i sami je produkujemy, w związku z tym sami też musimy zadbać o to, by jak najmniej uprzykrzały życie nam i innym. Na pewno do rozwiązywania tego problemu nie służą kosze usytuowane na terenie miasta. Przypominamy o tym my, przypomina Zakład Utylizacji Odpadów i Miasto i Gmina Myślenice wychodząc na przeciw mieszkańcom. Tym bardziej, że powszechnie ustalonych możliwości pozbycia się śmieci jest kilka.

Kto podrzuca śmieci?

Otóż do koszy ulicznych przywożone są regularnie śmieci z domków letniskowych czy sklepów. Często zdarza się obserwować szczególnie na przystankach, na które łatwo dojechać autem, pozostawione reklamówki pełne plastikowych butelek i papieru po artykułach spożywczych albo kartonowe pudełka po artykułach chemicznych domowego użytku. Plagą są również papierowe torby i styropianowe opakowania z sieci gastronomicznych po żywności na wynos. Nikt nawet nie próbuje wsypać ich zawartości do kosza, aby pomieścił jak najwięcej śmieci, tylko przykrywa go wypchaną reklamówką lub stawia ją obok.

Gdzie, i za ile, oprócz domowego kosza można wyrzucić odpady?

Jak zawsze na pierwszy ogień idzie cena. Od 1 kwietnia 2021 kształtują się następująco: 17,90 zł od osoby w przypadku przestrzegania zasad segregacji odpadów.

W przypadku nie przestrzegania zasad stawka jest dwukrotnie wyższa. Nadal obowiązuje ulga w wysokości 2 zł od gospodarstwa domowego w przypadku samodzielnego kompostowania bioodpadów w kompostowniku przydomowym. Myślenice należą do tych gmin, w których opłaty za wywóz śmieci są jednymi z najniższych.

Zgodnie z zasadami, określonymi przez Radę Miejską w Myślenicach, wszyscy mieszkańcy gminy Myślenice odprowadzający opłatę za odpady, mają możliwość korzystania z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Myślenicach przy ul. Ujejskiego 341.

PSZOK prowadzony jest przez Zakład Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. w Myślenicach (ZUO) i czynny jest przez cały rok od poniedziałku do piątku w godzinach 7 – 17, a w soboty w godzinach 7 – 13.

Jak sama nazwa mówi PSZOK to jest punkt selektywnej zbiórki odpadów, w związku z czym dostarczone odpady nie mogą być ze sobą zmieszane, a powinny zostać podzielone na poszczególne frakcje (rodzaje) odpadów: oddzielnie papier, szkło, plastiki, tekstylia, bioodpady, odpady remontowo – budowlane, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i inne. Na PSZOK nie są przyjmowane odpady, które nie są odpadami komunalnymi (w tym np. części samochodowe, oleje silnikowe, odpady przemysłowe, poprodukcyjne itp.).

Przywożąc odpady na PSZOK nie trzeba wcześniej robić żadnego zgłoszenia, ani do gminy ani do ZUO.

Wystarczy wypełnić „Formularz przyjęcia odpadów w PSZOK”, który można pobrać ze strony gminy lub wypełnić na miejscu w PSZOK. W przypadku transportu odpadów przez osobę trzecią należy wypełnić również upoważnienie dla kierowcy. Następnie odpady należy podzielić na poszczególne frakcje, załadować na samochód i przywieźć na miejsce. Tam odpady są ważone, rozdzielane do poszczególnych kontenerów i wystawiane jest potwierdzenie przyjęcia.

Uwzględniając powyższe zasady, odpady komunalne przyjmowane są na PSZOK bezpłatnie, za wyjątkiem odpadów remontowo-budowlanych (do 1000 kg rocznie bezpłatnie) i zużytych opon (do 100 kg miesięcznie bezpłatnie). Po przekroczeniu limitu pobierana jest opłata 99 gr za kilogram.

Nie bez przyczyny piszemy właśnie o tym, ponieważ odpady poremontowe i opony stanowią najczęściej nielegalnie wyrzucane odpady, nie tylko w mieście, ale i niestety również w lasach.

Co z letnikami, którzy mają tu domki letniskowe? Czy i za ile oddadzą śmieci?

Również właściciele nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe i odprowadzana jest opłata za odpady do gminy, mają możliwość bezpłatnego korzystania z PSZOK na tych samych zasadach co wszyscy mieszkańcy.

Jak mówi Jarosław Korabik prezes ZUO: - Zachęcamy do korzystania z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie mieszkańcy gminy Myślenice mają możliwość codziennie oddać posegregowane odpady. PSZOK otwarty jest 6 dni w tygodniu. Punkt ten jest jednym z najlepszych tego typu instalacji w powiecie. Także cały poziom usług związanych z gospodarką odpadami na terenie gminy Myślenice należy do najwyższych, szczególnie uwzględniając poziom opłat w porównaniu z otaczającymi nas gminami. W ramach ponoszonej opłaty mieszkańcy gminy Myślenice mogą liczyć na odbiór odpadów wielkogabarytowych wprost z domu i oczywiście odbiór wszystkich frakcji odpadów zgodnie z harmonogramem. Bardzo proszę wszystkich mieszkańców o przestrzeganie ustalonych zasad gospodarowania odpadami, gdyż, aby system był efektywny, musimy te zasady szanować. Przestrzeganie zasad i coraz lepsza segregacja jest niezbędna, by przeciwdziałać negatywnym skutkom dla środowiska coraz większej ilości wytwarzanych odpadów, ale także chroni nas przed wzrostem ponoszonych opłat.

Jak można się zorientować, odpowiednia gospodarka śmieciami, w trosce o estetykę, ale i zdrowie oraz bezpieczeństwo nas wszystkich, nie kosztuje aż tak wiele, a chroni bezcenne wartości, z których korzystamy wszyscy na co dzień. Nie ma również potrzeby ryzykowania wizyty strażników miejskich i mandatu za niewłaściwą gospodarkę odpadami. Wystarczy odrobina dobrej woli, bo Zakład Utylizacji Odpadów stoi otworem dla naszych śmieci.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.