Kraków w świetle reflektorów, czyli lokalne i międzynarodowe wyróżnienia

Kraków w świetle reflektorów, czyli lokalne i międzynarodowe wyróżnienia

Kraków to jedna z najpopularniejszych destynacji turystycznych wśród rodzimych, ale również zagranicznych turystów. Bazylika Mariacka, Sukiennice, Barbakan, Smok Wawelski i sama siedziba królów - to tylko kilka przykładów atrakcji, które przyciągają tłumy podróżnych z całego świata. To oznacza, że miasto musi przygotować się na zapewnienie doskonałych warunków do wielokulturowych interakcji. W efekcie skutkuje to licznymi okazjami do wyróżnień. O najważniejszych z nich powiemy w dzisiejszej publikacji!

Rosnące oczekiwania

Przywołany we wstępie zarys sporego ruchu turystycznego posiada swoje uzasadnienie w statystykach. Władze skrupulatnie sumują każdego wczasowicza po to, aby zademonstrować ogromną dynamikę zmian.

W 2022 roku liczba gości wyniosła bowiem 8,4 miliona, ale zaledwie rok później wynik ten zwiększył się o kolejny milion osób. Do najpopularniejszych zagranicznych turystów należą obywatele Niemiec, Wielkiej Brytanii, a także Stanów Zjednoczonych. Na ulicach dawnej stolicy Polski zauważa się coraz więcej gości ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nie brakuje tutaj również mieszkańców Półwyspu Iberyjskiego, którzy postanowili odkryć zupełnie inną kulturę.

To otwiera nowe możliwości dla specjalistów zarządzających aglomeracją, ale również wszelkich inwestorów. Lokata w nowe mieszkania w Krakowie doskonale uzupełnia przytłumioną infrastrukturę noclegową.

Zachwyty międzynarodowych, ale także lokalnych turystów z pewnością rozchodzą się szerokim echem, ponieważ miasto regularnie otrzymuje nagrody oraz gratyfikacje. Jakie aspekty Krakowa budzą największy zachwyt?

Zimowa aura

Pierwsze wyróżnienie nierozerwalnie zestawia krakowskie warunki z mroźną atmosferą. Co ciekawe, takie połączenie sprawia, że Kraków zyskuje miano prawdziwego lidera w tej kategorii, a wszystko za sprawą portalu discovercars.com.

Wspomniany portal publikuje coroczny konkurs „Najlepszych europejskich miast do odwiedzenia zimą”, w którym ocenia szereg kluczowych aspektów - w tym skalę ekonomicznych placówek gastronomicznych, średnie ceny wynajmu auta oraz kosztów hotelu podczas tygodniowego pobytu, a także ceny przelotów oraz największe atrakcje wraz z ich cennikiem.

Co więcej, serwis stawia pod lupę aż 10 największych europejskich miast. Okazuje się, że to Kraków po raz trzeci z rzędu oferuje najlepsze warunki, pokonując w rankingu między innymi Pragę, Brukselę, a nawet Paryż!

To jednak nie koniec wyróżnień w tym wyjątkowym okresie. Takie uhonorowanie Krakowa potwierdza także magazyn ,,Architectural Digest”, który uplasował miasto na drugiej pozycji w segmencie najpiękniejszych europejskich miast odwiedzanych zimą. Dopingujące głosy słychać było nawet zza oceanu, gdzie amerykańska stacja CNN zachęcała do odwiedzenia tutejszego jarmarku bożonarodzeniowego. Przypadek?

Poczuj smak tradycji

Sam Kraków zachwyca jednak także innymi walorami, niezależnie od panującej aktualnie pory roku. Autorem innej gratyfikacji jest popularny serwis do rezerwowania noclegów, Booking.com.

Według zeszłorocznego konkursu portalu, Kraków znalazł się na 10. miejscu najlepszych lokalizacji o bogatej historii oraz wielu tradycjach. Taka opinia potwierdza realia, ponieważ to właśnie Kraków odcisnął ogromny ślad na kształtowaniu się polskiej państwowości.

Serwis nie zapomina jednak o kulinarnych walorach miasta. Inne zestawienie ocenia bowiem oferowaną gastronomię - Kraków uplasował się na 6. miejscu pośród doskonałych miejsc dla smakoszy w całej Europie. W konsekwencji wszystkie lokale dostępne w serwisie rynekpierwotny.pl z pewnością znajdują się w sąsiedztwie interesującego zabytku lub fantastycznej knajpy!

Czas na przerwę!

Sport i rekreacja to niezwykle ważny aspekt tutejszej codzienności. Gospodarze dbają o zapewnienie wartościowej i przyciągającej rozrywki, która pozwoli, choć na chwilę oderwać się od powszednich wyzwań. Właśnie dlatego miasto gwarantuje szereg inicjatyw i programów, ale także dostęp do nowoczesnej infrastruktury.

Opublikowane dane informują o zrealizowanych projektach. Wylicza się tutaj kilka obiektów halowych, 10 krytych basenów, 300 boisk oraz dziesiątki planowanych inwestycji. Taka dbałość o ciągły rozwój jest przykładem skutecznej walki z nudą mieszkańców, ale także gości.

Te  ambicje są zauważane również w szerszym kontekście. Kraków zyskał bowiem 3. lokatę podczas badania serwisu Post Office Travel Money. Zainaugurowana ankieta dotyczyła bowiem najlepszych europejskich destynacji na efektywny city break - podobne zdanie wyraził również brytyjski magazyn Which!

Okiem rodaka

Dzisiejsza lista nie ogranicza się wyłącznie do globalnych nagród, ale wręcz przeciwnie. Pod koniec ubiegłego roku miasto otrzymało specjalne wyróżnienie za walkę o czyste powietrze, a wszystko działo się podczas uroczystej gali finałowej projektu LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze”.

Zaledwie miesiąc przed tymi wydarzeniami Kraków okazał się najskuteczniejszym propagatorem edukacji. Ranking odbył się w ramach cyklicznego projektu Indeksu Zdrowych Miast. Październik przyniósł natomiast 2. lokatę w kategorii Miast Przyjaznych dla Biznesu. Jak widać, wykaz gratyfikacji jest naprawdę spory i różnorodny!