KWW Jarosława Szlachetki

Krótka historia noworocznych derbów – 11 lat w pigułce

Krótka historia noworocznych derbów – 11 lat w pigułce
Fot. R. Podmokły

Bijemy się w piersi. Tydzień temu napisaliśmy, że Dalin w noworocznych derbach pałał chęcią rewanżu po ubiegłorocznej porażce choć po prawdzie nie miał powodów pałać, bo ubiegłoroczne derby akurat wygrał, a historyczne porażka z Orłem miała miejsce 1 stycznia 2018 roku.

Widocznie jednak pierwsze zwycięstwo Orła w dziejach tej rywalizacji zapadło w pamięć w taki sposób, jak finał Champions League Manchesteru United z Bayernem z 1999 roku, który kojarzy chyba każdy kibic, ale jeśli go zapytać, kto wygrał ligę mistrzów dwa lata później, to nie od razu sobie przypomni. Dla odświeżenia zatem prześledźmy jak przebiegało te jedenaście edycji noworocznych derbów Myślenic.

Pomysł rozgrywania tego meczu wypłynął od grupy inicjatywnej, w której w początkowej fazie należy wymienić kierownika Dalinu Krzyśka Kmiecika i ówczesnego burmistrza Macieja Ostrowskiego zaś potem idee przekuli w czyn zawodnicy – Szymon Cygal (Dalin) i Kamil Ostrowski (Orzeł). W pierwszej edycji spotkały się zespoły, które dzieliła wówczas nie jedna, ale kilka klas rozgrywkowych, bo Dalin grał wtedy w III lidze a Orzeł w A-klasie. Padło ponad tuzin goli i wyższość Dalinu nie podlegała dyskusji. Tym bardziej zaskakujące, że już rok później Dalin był blisko porażki w noworocznych derbach, a remis uratował ledwie 8 minut przed końcem meczu.

W kolejnych dwóch edycjach goli było jak na lekarstwo, bo zabawowy mecz przerodził się już w całkiem poważne i prestiżowe spotkanie, w którym nikt nie chciał tanio sprzedać skóry. W 2014 roku ponownie bardzo przekonujące zwycięstwo Dalinu sugerowało, że taki układ sił może potrwać długo, ale już rok później niewiele zabrakło aby do derbów …w ogóle nie doszło. Dalin wycofał swój zespół z III ligowych rozgrywek i pod znakiem zapytania stanęło dalsze funkcjonowanie klubu. Po raz pierwszy chyba wyższe notowania przedmeczowe miała drużyna Orła i niewiele brakowało, żeby pokonała naprędce stworzoną jedenastkę starszych i młodszych oldboyów Dalinu.

Rok później, po raz pierwszy w historii w derbach zagrały zespoły z tej samej klasy rozgrywkowej czyli z okręgówki, ale odrodzony Dalin wygrał ten mecz dość pewnie. Z o wiele większym trudem przyszło mu zwycięstwo w niezwykle wyrównanych i ciekawych derbach 2017 roku, które rozstrzygnęła dopiero „jedenastka” wykonana przez Tomka Stelmacha. W 2018 roku doszło do pierwszego, historycznego i wielce zasłużonego w kontekście całego spotkania zwycięstwa Orła.

Ostatnie dwie edycje natomiast padły już łupem IV – ligowców z Dalinu i też raczej nie podlegały dyskusji. Obecny bilans to 7 zwycięstw Dalinu, 1 remis i jedno zwycięstwo Orła. Stosunek bramek 32:15 dla Dalinu. Najbardziej bramkostrzelni zawodnicy to autor 5 derbowych goli Michał Górecki, a ze strony Orła trzema bramkami może się pochwalić Rafał Kański. Myślenickie derby od dawna są już czymś więcej niż sportową zabawą po sylwestrze, ale nie brakło w historii zawodników, którzy wystąpili po obu stronach barykady, a byli to m.in. Paweł Płonka, Michał Górka, Tomasz Marchiński czy Karol Obłaza. Natomiast jedynym najprawdopodobniej zawodnikiem który wystąpił we wszystkich jedenastu derbach jest bramkarz i w razie potrzeby również napastnik Orła Marek Pajka.

2010: Dalin – Orzeł 9:4(Nowak 2,Kałat, M.Górecki 2, Bała, Muniak, Stelmach, Cygal – Lech 2, P.Łętocha, Ostrowski), 2011: Dalin – Orzeł 3:3(Kęsek, E.Bałucki, Cygal – Kański 2, M.Mistarz), 2012: Dalin – Orzeł 1:0 (Marchiński), 2013: Dalin – Orzeł 1:1(Wojdała – Żak), 2014:Dalin – Orzeł 5:1(Mizia, K.Mistarz, Lepiarz 2, Biel – M.Mistarz), 2015: Dalin – Orzeł 2:2(M.Górecki 2 – Kański, Kasprzyk), 2016: Dalin – Orzeł 2:0(Madej, Pietrzyk), 2017:Dalin – Orzeł 1:0(Stelmach), 2018:Dalin – Orzeł 1:3(M.Górecki – Zając, Czajkowski, Pyzio), 2019: Dalin – Orzeł 4:1(M.Górecki 2, Kałat, Moskal – Zając), 2020: Dalin – Orzeł 3:0(Burkat, Grzybek, Pilch)

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).