KWW Jarosława Szlachetki

Kryminał łamany przez SF

Kryminał łamany przez SF

O sobie mówi, że jest pisarką hobbystką, chociaż może się pochwalić całkiem sporym dorobkiem jak na hobbystyczne podejście do zagadnienia. Katarzyna Żak bywała już wielokrotnie nagradzana na konkursach literackich i warsztat pisarski, jakim dysponuje pozwala jej na bardzo swobodne wycieczki w krainę science-fiction, kryminału bądź felietonu.

Literatura nie jest jedyną dziedziną jej zainteresowań, bo lubi również chodzić po górach, fotografować, podróżować i zwiedzać muzea. Zadebiutowała opowiadaniem „Powrót ad fontem SFFiH”(nagrodzonym w konkursie „Horyzonty Wyobraźni” w 2010 roku), natomiast jej powieściowy debiut miał miejsce w 2016 roku, gdy ukazała się książka „Nie ma tego złego”(Wyd. Czwarta Strona ) - kryminalna łamigłówka napisana z lekkością i poczuciem humoru oraz zaskakującym suspensem. Potem były bardzo nowatorskie „Wierzeje Czasu” i „Niedaleko pada jabłko” czyli kontynuacja „Nie ma tego złego”. W maju światło dzienne ujrzała najnowsza książka Katarzyny Żak nosząca tytuł „Katalizatorzy” i będąca syntezą jej ulubionych gatunków, bo zadowoleni będą zarówno miłośnicy science –fiction jak i dobrego kryminału.

Druga połowa XXI wieku. Na Księżycu czwórka naukowców próbuje odkryć tajemnicę Odeonów. Muszą nawiązać kontakt z tymi istotami i odkryć ich największą tajemnicę – technologię umożliwiającą przekroczenie prędkości światła. A gra toczy się o najwyższą stawkę: przetrwanie ludzkości. Sto lat później Evelyn Hope zostaje wysłana do bazy naukowej na Ganimedesie. Podczas podróży ściąga na siebie uwagę kogoś, kto za wszelką cenę dąży do zachowania status quo. Nie wiadomo skąd pochodzi zagrożenie, trudno odróżnić przyjaciół od wrogów i umknąć z rąk mordercy.

Co łączy badania na Ganimedesie z tymi prowadzonymi na Księżycu? Jak to możliwe, by przecięły się drogi bohaterów, których dzieli cały wiek? Jaki jest cel istnienia uniwersum zaopatrzonego w Wierzeje Czasu, czym jest Plan i – przede wszystkim – kim są Katalizatorzy?

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).