ks. Zdzisław Balon

ks. Zdzisław Balon
Fot. M. Gaczyńska

Proboszcz parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach

Księże Proboszczu, niemal roku temu przybył ksiądz do naszej parafii z powierzonym zadaniem – przewodniczenia wiernym i jednocześnie wyzwaniem – organizacją tak wielkiego Jubileuszu. Jak ksiądz to przyjął?

– Podobnych jubileuszy nie organizowałem. W poprzednich parafiach, jednak jako proboszcz przygotowywałem wraz z parafianami peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Murzasichlu i peregrynację obrazu Jezusa Miłosiernego w Chrzanowie – Kościelcu. Uroczystości na mniejszą skalę, ale dla lokalnych społeczności bardzo ważne. O przygotowaniach do Jubileuszu Koronacji Obrazu MB dowiedziałem się w Myślenicach od mojego poprzednika, zastałem już Komitet Obchodów Jubileuszu, złożony z osób świeckich i księży, bardzo zaangażowanych. Od razu wzięliśmy się do pracy, gdyż do rozpoczęcia Jubileuszu było niecałe dwa miesiące. Czyniłem to z wielką ufnością w Bożą Opatrzność, w pomoc Matki Bożej i wiarą w ludzi, którzy się skupili wokół tego zadania.

Już za kilka dni wielka uroczystość, do której parafianie przygotowywali się cały rok. Na czym te przygotowania polegały?

– Przygotowywaliśmy się przez peregrynację ośmiu kopii obrazu Pani Myślenickiej wśród rodzin. To niezwykle ważne spotkanie Maryi z nami w domach wciąż trwa. Były misje parafialne w Wielkim Poście, w każdą pierwszą sobotę wieczorem gromadzimy poszczególne grupy parafian i księży rodaków na Nowennie Jubileuszowej, połączonej ze świadectwami. Powstało siedem nowych róż różańcowych. W październiku organizowaliśmy wraz z Polskim Towarzystwem Mariologicznym sesję naukową poświęconą Matce Bożej. W maju była dwudniowa Majówka Młodych ze śpiewem, modlitwą, warsztatami, a 2 lipca – piękna procesja ulicami miasta z obrazem Matki Bożej z miejsca, gdzie kiedyś był dom Marcina Grabyszy, do świątyni. Tak obchodziliśmy pamiątkę uroczystego wniesienia obrazu do kościoła 2 lipca 1633 r. Powstał film dokumentalny o kulcie Pani Myślenickiej – obejrzymy go wkrótce. Działa Biuro Jubileuszu, gromadzące pamiątki, wspomnienia, świadectwa o doznanych łaskach. Specjalnie na Jubileusz zostało napisane oratorium muzyczne „Tajemnice Światła”, które połączone chóry wykonają w piątek 23 sierpnia o godzinie 20 w kościele. Przed nami piękny tydzień modlitwy, spotkań – jego program jest na stronie internetowej naszej parafii. Zapraszamy do uczestnictwa. Wszystko to wymagało wielkiego zaangażowania księży i wielu parafian, za co wyrażam im ogromną wdzięczność.

Przez cały rok trwały również prace wokół kościoła, przy murach i w jego wnętrzu, by na Jubileusz było pięknie. Przygotowaliśmy również, z ofiar czcicieli Matki Bożej Jubileuszowe Wotum dla Niej. Jest to odlana w brązie figura św. Józefa, która stanie na postumencie na placu kościelnym, naprzeciw ołtarza polowego – dziękuję wszystkim Ofiarodawcom. Przeszkód, na szczęście drobnych, nigdy nie brakuje. Z pomocą Bożą i ludzi udało się je przezwyciężyć.

Wizerunek Matki Bożej Myślenickiej znany jest z wielu cudów. Czy w roku przygotowań, kiedy wizerunek Maryi wędrował po domach, były też zgłaszane jakieś szczególne łaski?

– Małżonkowie wyznają, że wiele lat modlili się o potomstwo. Matka Boża nawiedziła ich dom i właśnie oczekują na narodziny dziecka. Są też świadectwa o uzdrowieniach duchowych, o uzdrowieniu z choroby, o pojednaniu między sąsiadami, gdzie konflikty trwały latami, o bardzo spokojnej chwili śmierci osoby, która przed nawiedzeniem tego spokoju nie miała. Zapisujemy je oczywiście, bo to dowód działania Boga przez Maryję w tym miejscu. Ale myślę, że o wiele więcej łask jest zapisanych w ludzkich sercach.

 

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu