Kto burmistrzem, kto wójtem, a kto zasiądzie w radzie?

Kto burmistrzem, kto wójtem, a kto zasiądzie w radzie?

W niedzielę 21 października wybieraliśmy burmistrzów, wójtów oraz radnych gminnych, powiatowych i naszych przedstawicieli w sejmiku województwa. Gospodarze zmienią się w sześciu z dziewięciu gmin

Wyniki wyborów samorządowych to wciąż jeden z najgorętszych tematów ostatnich dni. Mimo, że od głosowania minął tydzień, skala zmian na terenie powiatu odbija się niesłabnącym echem. Nowych gospodarzy wybraliśmy w sześciu z dziewięciu gmin wchodzących w skład powiatu myślenickiego. Dotychczasowi wójtowie zostają na swoich stanowiskach w Pcimiu, Lubniu i Sieprawiu. W pozostałych miejscowościach mieszkańcy postawili na nowych gospodarzy.

 

Myślenice

Wyjątkowa sytuacja w skali powiatu miała miejsce w gminie Myślenice, gdzie dotychczasowy burmistrz Maciej Ostrowski po ponad 15 latach urzędowania zrezygnował z ubiegania się o reelekcję. Jego miejsce zajął reprezentant Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Szlachetka na którego mieszkańcy oddali 11031 głosów (54,98%).

Bezkonkurencyjny okazał się na terenach wiejskich, natomiast w mieście walka była bardziej wyrównana. Kandydaturę Krzysztofa Halka rekomendowanego przez dotychczasowego burmistrza poparło 6515 osób, co stanowi 32.47%, natomiast na Grażynę Ambroży zagłosowało 2516 osób (12.54%).

Burmistrz Szlachetka do Rady Miejskiej wprowadził 10 z 21 radnych, co oznacza, że Prawu i Sprawiedliwości brakuje jednego mandatu do większości. KWW Macieja Ostrowskiego ma w radzie 9 swoich przedstawicieli i do większości brakuje im 2 radnych.

Dokładnie tylu swoich reprezentantów w radzie ma KWW Bez Układów. To właśnie Grażyna Ambroży i Wojciech Malinowski z tego komitetu są dzisiaj języczkiem uwagi pozostałych ugrupowań. Zapytani o to do którego z nich jest im bliżej i z kim rozważali ewentualną koalicję - zgodnie odpowiadają, żeby pamiętać z jakiego komitetu otrzymali mandat do sprawowania funkcji radnych - dodając, że w swoich decyzjach będą kierowali się interesem mieszkańców i nie chcą dzielić rady. Pierwsze jej posiedzenie odbędzie się w drugiej połowie listopada.

 

Dobczyce

Podobnie jak w stolicy powiatu, tak i w pozostałych gminach miejskich mieszkańcy wybrali nowych gospodarzy. W Dobczycach w pierwszej turze został nim wicestarosta Tomasz Suś na którego oddano 3659 głosów (53,38%). Dotychczasowego burmistrza Pawła Machnickiego poparło 1869 mieszkańców (27,27%), natomiast reprezentanta PiS Roberta Kaweckiego 1326 osób (19,35%).

Burmistrz Suś wprowadził do Rady Miejskiej 10 swoich radnych, Prawo i Sprawiedliwość 4, a Paweł Machnicki 1.

 

Sułkowice

W Sułkowicach do pojedynku stanęło dwóch kandydatów z komitetów sygnowanych własnym nazwiskiem. Górą okazał się Artur Grabczyk, który z wynikiem 3676 głosów (55,99%) pokonał dotychczasowego burmistrza Piotra Pułkę - 2889 głosów (44,01%).

W radzie gminy zasiądzie 8 kandydatów nowego burmistrza, kolejno 4 mandaty zdobyli reprezentanci KWW Piotra Pułki, 2 KW Klubu Sportowego Gościbia i 1 KWW Tak dla Sułkowic.

 

Raciechowice

Na zmiany zdecydowali się również mieszkańcy gmin Tokarnia, Wiśniowa i Raciechowice. O największej niespodziance można mówić w tej ostatniej, gdzie po 24 latach spędzonych na stanowisku wójta Marek Gabzdyl musiał uznać wyższość kandydata PiS Wacława Żarskiego. Ten debiutujący na scenie politycznej kandydat zdobył 1418 głosów (52,4%), Marka Gabzdyla poparło 986 osób (36,44%), a Zofię Długopolską 302 osoby (11,16%).

Wójt Wacław Żarski wprowadził do rady 7 swoich kandydatów, Marek Gabzdyl 5, a PSL 3.

 

Tokarnia

W Tokarni po dwóch kadencjach ustąpił dotychczasowy gospodarz Władysław Piaściak. Zmierzył się z bezpartyjnym Markiem Kluską z KWW Nasza Gmina Tokarnia, który pokonał kandydata PiS różnicą 149 głosów. Na Władysława Piaściaka zagłosowały 1842 osoby, co stanowi 48,06%, natomiast Marka Kluskę poparło 1991 osób (51,94%).

Nowy wójt swoimi kandydatami obsadził 10 z 15 mandatów w Radzie Gminnej.

 

Wiśniowa

W Wiśniowej bezpartyjny Bogumił Pawlak debiutując w wyborach samorządowych zdobył 1927 głosów co stanowi 52,25%. Dotychczasowego wójta Wiesława Stalmacha (PSL) poparło 1028 osób (27,87%), a Stanisławę Kasprzycką (PiS) 733 osoby (19,88%).

Trzydziestoczeroletni Bogumił Pawlak to zarazem najmłodszy wójt z terenu powiatu myślenickiego. Wprowadził do rady 6 swoich kandydatów, Stanisława Kasprzycka 4, Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” RP – 3, a Wiesław Stalmach (PSL) 2. Aby mieć większość w radzie Bogumił Pawlak potrzebuje koalicji z jednym z ugrupowań. Możliwy jest również scenariusz w którym nie uda mu się jej zdobyć, a do porozumienia dojdą pozostałe ugrupowania.

 

Siepraw

Rekordzistą w skali kraju jest Tadeusz Pitala. To jedyny wójt, który na czele gminy stoi nieprzerwanie od 28 lat. Do swojego stażu dołoży kolejne pięć, ponieważ po raz ósmy mieszkańcy dali mu mandat do sprawowania tej funkcji. Tadeusz Pitala zdobył 2686 głosów co stanowiło 71,74%, natomiast jego rywala z KW PiS Dawida Lenczowskiego poparło 1058 osób (28,26%).

Tadeusz Pitala wprowadził do Rady Gminy 13 swoich radnych, a Dawid Lenczowski 2.

 

Lubień

Czwartą kadencję rozpoczyna wójt Lubnia Kazimierz Szczepaniec, który zbierając 2707 głosów (65,64%) pokonał Wiesława Słowiaka (1417 głosów - 34,36%).

W Radzie Gminy Lubień 7 mandatów zdobyło Prawo i Sprawiedliwość, 5 KWW Samorządna Gmina i 3 KWW Czas na zmiany.

 

Pcim

W Pcimiu na stanowisku wójta pozostał Piotr Hajduk (PiS) na którego mieszkańcy oddali 3526 głosów (73,55%). Jego konkurenta Zbigniewa Bylicę poparł niespełna co trzeci mieszkaniec, co dało mu 1281 głosów (26,65%).

Dotychczasowy wójt wprowadził do rady 13 swoich kandydatów, KWW Nasza Gmina Pcim 2, natomiast Zbigniew Bylica żadnego.

 

Mamy dwóch reprezentantów w sejmiku

Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach do sejmiku województwa małopolskiego, uzyskując 24 mandaty na 39 możliwych. Oznacza to, że będzie mogło samodzielnie rządzić. Koalicja Obywatelska będzie miała 11 radnych, a PSL 4.

Z terenu powiatu myślenickiego do sejmiku dostał się Stanisław Bisztyga (Koalicja Obywatelska) z wynikiem 16 147 głosów (6,74%) oraz Robert Bylica (PiS) z wynikiem 9660 głosów (4,03%).

 

Kto zostanie starostą?

Nowi burmistrzowie i wójtowie swoje funkcje pełnić będą do 2023 roku, zanim to jednak nastąpi musi dobiec końca obecna kadencja, która potrwa do 16 listopada. To czas dla ugrupowań w poszczególnych gminach na poszukiwanie koalicjantów, ale również czas wzmożonych spekulacji. Największe emocje budzi sprawa wyboru starosty. Na tego głosują wybrani przez nas radni powiatowi.

Większość mandatów w radzie zdobyło Prawo i Sprawiedliwość wprowadzając do powiatu 12 swoich reprezentantów, dotychczasowy starosta Józef Tomal stając na czele KW Forum Ziemi Myślenickiej ma ich 7, natomiast debiutujący na listach do starostwa powiatowego – dotychczasowy burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski (KW Wspólnie dla Powiatu) - 6.

Jeśli radni z tych list dojdą do porozumienia są w stanie obsadzić na stanowisku starosty swojego kandydata. W takim przypadku z matematycznego punktu widzenia sprawa wydaje się przesądzona, mając jednak w pamięci wynik głosowania sprzed czterech lat, sytuacja tylko na pozór wydaje się rozstrzygnięta. Rozkład mandatów w powiecie to lustrzane odbicie okoliczności jakie zaszły po wyborach w 2014 roku. Wtedy większość w radzie (13 z 25 mandatów) miało Prawo i Sprawiedliwość, jednak podczas głosowania na starostę Jarosław Szlachetka przegrał stosunkiem 12 do 13 i to Józef Tomal objął to stanowisko. To jakim wynikiem zakończy się głosowani i kto zostanie wybrany na starostę, to jedna z największych niewiadomych z jaką zmagają się obserwatorzy lokalnej sceny politycznej.

Rekordowa frekwencja

Do największych wygranych tych wyborów należy zaliczyć mieszkańców powiatu, którzy liczniej niż dotąd zdecydowali się na udział w głosowaniu. To dzięki ich mobilizacji padł rekord frekwencyjny na poziomie w historii Polski po 1989 roku.

W powiecie myślenickim do urn wybrało się 58,14% uprawnionych do głosowania. To prawie 9 4% więcej niż w województwie (55,27) i o 3% więcej niż w kraju (54,96%). Najbardziej zaangażowani wyborczo okazali się mieszkańcy gminy Wiśniowa (65.62%), Myślenice (59.30%) i Dobczyce (58.79%). Na nieco niższym, ale podobnym poziomie utrzymała się frekwencja w gminach Sułkowice (57.74%) , Tokarnia (57.47% ) i Pcim (

57.26%), natomiast listę zamykają gminy Siepraw (55.42% ), Lubień (53.97%), Raciechowice (53.68%).

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)