Kto zastąpi Ryszarda Niemca?

Sport 23 marca 2021 Wydanie 12/2021
Kto zastąpi Ryszarda Niemca?
Ryszard Niemiec

W ubiegłym tygodniu analizowaliśmy sytuację w myślenickim Podokręgu Piłki Nożnej, którego czeka pokoleniowa zmiana. Zanosi się także na nią w strukturach wojewódzkich.

Pierwszy swoją kandydaturę zgłosił Łukasz Sosin. Wychowanek Hutnika Kraków imponował podczas swej kariery strzeleckimi umiejętnościami, na plus trzeba mu zapisać, że grał w największych krakowskich klubach, gdyż po Hutniku trafił do Cracovii, a z Wisłą Kraków zdobył mistrzostwo Polski! To otwarło mu drogę do kadry narodowej, w której wystąpił cztery razy i zdobył dwa gole. Grał także w Odrze Wodzisław Śląski, a w barwach cypryjskiego Anorthosisu Famagusta Larnaka zadebiutował w Lidze Mistrzów. Cztery razy w karierze sięgał po koronę króla strzelców. Sosin chce zmian, zaprezentował już program i rozpoczął kampanię.

Po ogłoszeniu kandydatury Sosina nastąpiło niezwykłe wydarzenie, bowiem rezygnację z ubiegania się o reelekcję ogłosił Ryszard Niemiec, który kieruje krakowskimi strukturami od 28 lat. Zwykle nie miał oponentów, jednym z nielicznych, który rzucił mu rękawice był Ludwik Starzak, były prezes PPN Myślenice. Decyzja Niemca podyktowana jest stanem zdrowia i obietnicą złożoną w 2016 roku, że obecna, wydłużona o rok, kadencja będzie jego ostatnią.

Drugim kandydatem, który zgłosił się do wyścigu o fotel prezesa jest Andrzej Sękowski, który na różnych funkcjach i stanowiskach, głównie sędziowskich, znajduje się prawie od pół wieku najpierw w KOZPN, teraz w MZPN. To współpracownik Niemca, który dopiero, gdy jego szef zdecydował oficjalnie o tym, że startował nie będzie, zgłosił swoją kandydaturę.

Trzecim kandydatem jest Ryszard Kołtun, obecny wiceprezes MZPN. Jako redaktor naczelny doprowadził sportowe pismo „Tempo” do szczytu popularności, a następnie stworzył prężny dział sportowy w „Dzienniku Polskim”, którego następnie został redaktorem naczelnym. Był także prezesem Pogoni Miechów, którą wyprowadził na finansową prostą i sprawił, że po dziś dzień działa na przejrzystych zasadach.

Być może to nie jest pełna lista kandydatów na fotel prezesa MZPN. Chętni muszą zgłosić się do końca maja, a wybory planowane są na 5 czerwca. Jedno jest pewne, po raz pierwszy od niemal trzech dekad walka o głosy zapowiada się pasjonująco.

Paweł Panuś