Lanckorona – kolor jest emocją

Kultura 9 sierpnia 2022 Wydanie 30/2022
Lanckorona – kolor jest emocją

W dniach 5–7 sierpnia bieżącego roku w drewnianym budynku dawnej stodoły, zlokalizowanej w miejscowości Łaśnica opodal Lanckorony, można było obejrzeć interesującą wystawę fotografii autorstwa Edyty Filipek-Bajor. Wspomniana ekspozycja stanowiła jedno z wydarzeń kulturalnych tegorocznej edycji festiwalu „Romantyczna Lanckorona”.

Edyta Filipek-Bajor należy do Stowarzyszenia „Przeciw Nicości” – formacji artystycznej powstałej z inicjatywy wielkiego modern-piktorialisty Mieczysława Wielomskiego (1948–2018). Przez pewien czas artystka współpracowała z „Kroniką Beskidzką” oraz Kalwaryjskim Klubem Fotograficznym, zaś od ubiegłego roku prowadzi w Centrum Kultury i Sportu w Kalwarii Zebrzydowskiej warsztaty dla początkujących fotografów. Edyta Filipek-Bajor współpracuje ponadto z Teatrem Młodych im. Rudolfa Warzechy ze Stryszowa oraz publikuje swoje prace w grupie „Gmina Stryszów w obiektywie”, działającej na jednym z popularnych portali społecznościowych. Jak sama podkreśla – miejsce, w którym mieszka, podsuwa jej na co dzień wiele inspiracji.

Spośród artystów, których prace wywarły wpływ na działalność Edyty Filipek-Bajor, należy wymienić m.in. Alfreda Stieglitza (1864–1946) – fotografa-piktorialistę, redaktora wpływowego magazynu „Camera Work”, Ansela Adamsa (1902–1984) – znakomitego „łowcę” krajobrazów oraz „kronikarza” parków narodowych w USA, Davida duChemina – fotografa humanistycznego, autora licznych książek o sztuce fotografowania (np. „Zdjęcia z duszą”), a także Bogdana Frymorgena – korespondenta radia RMF FM z Wielkiej Brytanii, który z dużą zręcznością kilka lat temu uwiecznił na czarno-białych fotografiach niepowtarzalny klimat Lanckorony.

Lanckorona – miasteczko Aniołów i Poetów – stała się także tematem przewodnim obecnej wystawy prac autorstwa Edyty Filipek-Bajor. Osoby, które pieszo lub samochodem dotarły na ulicę Łaśnicką 12, mogły obejrzeć barwne fotografie przedstawiające najpiękniejsze zakątki oraz obiekty wspomnianej miejscowości. Na szczególną uwagę zasługuje niezwykle plastyczne ujęcie słynnej rzeźby anioła, autorstwa Enrica Muscetry, która od lat zdobi lanckoroński rynek. Dwanaście kolorowych „mgnień” Lanckorony (które poświadczają, że „kolor jest emocją”) dopełnia jedna praca czarno-biała, skadrowana w pionie. Jest nią portret Kaplicy Anioła Stróża (Betsaidy), zlokalizowanej na kalwaryjskich Dróżkach. To mocno kontrastowe, pełne plastycznych napięć ujęcie (skłębione chmury, które buzują na ciemnym, niemal czarnym niebie, otwierają przed widzem niezwykłą mnogość interpretacji) przywołuje na myśl skojarzenia z dokonaniami wielkich fotografików ery analogowej, dla których czerń, biel oraz kontur były podstawowymi elementami do snucia opowieści za pośrednictwem obrazu...

W niedzielę 7 sierpnia festiwal „Romantyczna Lanckorona” dobiegł końca. Prace naszej artystki możemy jednak podziwiać na autorskich stronach w Internecie, wierząc że niebawem Edyta Filipek-Bajor zaprosi nas na kolejny wernisaż wystawy – w Lanckoronie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Stryszowie lub innym pięknym zakątku naszej Ojczyzny.

Tekst i fotografia Marcin Kania