Leśne Soboty - edukacja i zabawa na łonie natury dla rodzin

Powiat myślenicki jest atrakcyjnym terenem do rekreacji i wypoczynku, zwłaszcza aktywnego. Jednak wiele rodzin z małymi dziećmi nie korzysta w pełni z możliwości, jakie daje im ten region. Trójka przyjaciół - rodziców lubiących odkrywać świat ze swoimi dziećmi - postanowiła wyjść im naprzeciw. Tak powstał projekt Leśne Soboty, który realizowany będzie tego lata w powiecie myślenickim.
Myśleniccy rodzice wykazują dużą chęć poznawania zamieszkiwanej okolicy i wspólnego spędzania czasu z dziećmi w weekendy - poza domem, z dala od mediów, za to w bliskości z naturą. Okazuje się jednak, że ich doświadczenie w tym zakresie nie jest duże, a możliwości wspólnego odkrywania nowych miejsc na łonie natury często są ograniczone.
Trójka młodych przyjaciół - Malwina Liszka-Piwowarczyk oraz małżeństwo Kasia i Tomek Tokoń przy pomocy Stowarzyszenia Klub Dylematy Mamy i Taty przygotowała projekt skierowany do rodzin z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (2-10 lat) zamieszkujących Myślenice i okoliczne miejscowości.
Głównym założeniem projektu “Leśne Soboty” jest promowanie wśród rodzin wspólnego spędzania czasu na łonie natury na terenie powiatu myślenickiego. Cel ten realizowany będzie poprzez cykliczne organizowanie wypraw w pobliskie miejsca zielone. Podczas serii spotkań organizatorzy chcą przekazać uczestnikom zarówno wiedzę, jak i narzędzia do odkrywania lokalnych wartości geograficznych i przyrodniczych.
Planowane jest 8 spotkań w terenie, od czerwca do października 2022. Każde spotkanie odbędzie się w innym miejscu i będzie miało inny temat przewodni. Planowany harmonogram wygląda następująco:
- 11 czerwca, Uklejna - “Przyroda w lesie, rośliny, zwierzęta” - współpraca z Nadleśnictwem
- 25 czerwca, Przełęcz Sucha Polana w Porębie - „Pierwsza pomoc na wycieczce” - GOPR
- 16 lipca, Polana Mikołaj w Myślenicach - „Ekologia dla każdego” - segregacja odpadów, odnawialne źródła energii, wspólne zbieranie śmieci - prezes PTTK Mateusz Murzyn
- 30 lipca, Koskowa Góra - Edukacja Leśna - Gry i zabawy z edukatorką leśną
- 13 sierpnia, Lubomir - “Astronomia dla najmłodszych” - Obserwatorium Astronomiczne
- 20 sierpnia, Rezerwat “Zamczysko nad Rabą” - Dziedzictwo ziemi myślenickiej, Gra terenowa - Hufiec ZHP Myślenice
- 3 września, Diabelski Kamień w Rudniku - zajęcia sensoplastyczne
- 17 września, Kudłacze - „Góry - ukształtowanie terenu, szlaki, pakowanie plecaka, pogoda w górach” - Schronisko PTTK
Dla rodzin przygotowane będą atrakcyjne zadania zachęcające do wspólnego spędzania czasu na łonie natury oraz mini przewodniki z opisem tras i punktów docelowych. Organizatorzy zapewniają wsparcie logistyczne. “Trasy dobraliśmy i zaplanowaliśmy tak, aby mogły dotrzeć tam małe dzieci. Na szlaku nie będzie pośpiechu, ale wzajemne wsparcie” - mówi Tomasz Tokoń - pasjonat lokalnych podróży pieszych i rowerowych. W razie niepogody spotkania przekładane będą na inny termin, o czym uczestnicy zostaną odpowiednio wcześnie poinformowani.
- Mamy nadzieję, że w lokalnej społeczności powstanie grupa aktywnych społecznie rodziców, którzy dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu staną się wzorami zmian korzystnych dla zdrowia, rozwoju, środowiska i relacji. Będą oni pozytywnym przykładem dla innych rodziców - mówią organizatorki Malwina Liszka-Piwowarczyk i Katarzyna Tokoń i dodają - Systematyczne obcowanie z przyrodą i lepsze jej zrozumienie może trwale przyczynić się do jej późniejszej ochrony oraz wykształcenia wśród dzieci postaw proekologicznych, a na tym nam bardzo zależy.
Więcej informacji znajdziecie Państwo na grupie na Facebooku “Leśne Soboty - Myślenice i okolice - grupa dla rodziców” oraz na stronie Stowarzyszenia Klub Dylematy Mamy i Taty https://klubdylematymamyitaty.pl/ oraz pod numerem telefonu 536-280-444.
Działania związane z projektem można będzie śledzić w mediach społecznościowych pod hasztagiem #leśnesoboty #leśnesobotymyślenice, #edukacjaleśnamyślenice .
Zapraszamy!
Malwina Liszka-Piwowarczyk oraz Katarzyna i Tomasz Tokoń