Leśne warsztaty dla dzieci w Kornatce

Leśne warsztaty dla dzieci w Kornatce
Rozpoczęcie warsztatów. Od lewej organizatorzy: Stanisław Jania, Dominik Mazur, Andrzej Tomek, Joanna Murzyn Fot. KŁ "Jarząbek"

Koło Łowieckie „Jarząbek” zorganizowało dla dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Kornatce leśne warsztaty, które były nagrodą dla laureatów jesiennego konkursu „Nakarm zwierzaka”.

Warsztaty rozpoczęły się przy leśnej altance, gdzie czekała Joanna Murzyn wraz z przedstawicielami Koła Łowieckiego „Jarząbek”, którzy przywitali dzieci leśnym pozdrowieniem - „Darz Bór”. Oprócz głównej nagrody czyli ogniska, na dzieci czekało również kilka atrakcji. Pierwszą z nich, która sprawiła wiele radości laureatom, była gra terenowa polegająca na odnalezieniu ukrytych fotografii zwierząt leśnych. Każde zwierzę w krótkim liście opisywało dzieciom siebie i przygotowywało dla nich specjalne zadania. Dzieci mogły wykazać się nie lada kreatywnością podczas wykonywania zadań i układania z różnorodnego materiału portretów zwierząt.

 

Następnie dzieci spotkały się z prof. Andrzejem Tomkiem, który wykonywał, używając np. muszli czy specjalnych wabików, dźwięki naśladujące głosy różnych zwierząt. Dzieci poznały również ciekawostki o porożach samców jeleniowatych. Miały okazję obejrzeć poroże jelenia, parostki kozła czyli samca sarny oraz łopatę daniela. Na koniec warsztatów wszyscy udali się na spacer. Wędrując po lesie szukali śladów zwierząt, rozpoznawali drzewa i leśne rośliny. Podczas spaceru uczestnicy słuchali ciekawostek o zwierzętach zwłaszcza tych, które spotkać można w pobliskich lasach. Dzieci znalazły paśnik i lizawkę dla zwierząt oraz dowiedziały się czym zajmują się myśliwi.

Na koniec organizatorzy zaprosili dzieci na podsumowanie jesiennego konkursu, który polegał na zbiórce żołędzi i kasztanów dla zwierząt leśnych. Na wszystkich zwycięzców konkursu czekały nagrody. A dla wszystkich uczestników warsztatów czekały ciepłe kiełbaski i słodki poczęstunek.

Mateusz Murzyn Mateusz Murzyn Autor artykułu

Technolog chemik, przewodnik beskidzki, znakarz szlaków, Lider EDK Myślenice. Z zamiłowania opisuje otaczającą rzeczywistość czerpiąc inspiracje wprost z natury i górskich szczytów.