Mają newsy!

Mają newsy!
Spotkania redakcyjne odbywają się online. Fot. Fot: archiwum Agnieszki Pachoń

Pandemia nie przeszkodziła uczniom Zespołu Placówek Oświatowych w Bysinie w tworzeniu szkolnej gazetki. Przenieśli ją do sieci. Internetowy magazyn „Mamy Newsa” cieszy się coraz większą popularnością.

Zanim uczniowie szkoły w Bysinie, z racji panującej pandemii, przeszli na nauczanie zdalne, gazetka wydawana była w tradycyjnej, drukowanej formie. Dzieci brały udział w warsztatach dziennikarskich - poznawały specyfikę pracy dziennikarza, gatunki dziennikarskie i historię prasy. Nauka zdalna spowodowała, że zaczęto szukać innych, alternatywnych form wydawania gazetki i tak zrodził się pomysł wydania online. - Wzięłam udział w szkoleniu dotyczącym elektronicznych form prezentacji i poznałam program, który umożliwiłby zastosowanie ich podczas tworzenia szkolnej gazetki. Zaproponowałam to uczniom i spodobało im się. Tak powstał magazyn „Mamy Newsa” - wspomina nadzorująca pracę szkolnej redakcji Agnieszka Pachoń, nauczycielka informatyki i języka polskiego. Magazyn, jak podkreśla pani Agnieszka, łączy tradycję z nowoczesnością.

- Każdy numer zawiera elementy dziedzictwa naszych przodków oraz współczesne treści.

Elektroniczna gazetka dostępna jest na szkolnym Facebooku, stronie internetowej szkoły oraz portalu Youtube. Ma na celu naukę współpracy między uczniami i mądrego korzystania z internetu, integrację uczniów z lokalną społecznością poprzez poruszanie tematyki związanej z naszą Małą Ojczyzną, promowanie naszej okolicy, rozwój uczniowskich talentów i warsztatu dziennikarskiego oraz doskonalenie umiejętności informatycznych. Magazyn cieszy się dużym zainteresowaniem. - Jest bardzo chętnie czytany. Wydając gazetkę drukiem nigdy nie trafilibyśmy do tak szerokiego grona odbiorców - zaznacza nauczycielka.

Kreatywność i odpowiedzialność

W redagowaniu magazynu „Mamy Newsa” bierze udział 15 uczniów z klas 6a i 6b. Pani Agnieszka odpowiada za korektę tekstów i ich spójne połączenie w programie. Magazyn ukazuje się cyklicznie, co dwa miesiące, by dzieci miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie materiałów. Pierwszy numer ukazał się w listopadzie.

- Przygotowywanie gazetki sprawia mi i uczniom ogromną przyjemność. Każdy może wykazać się w swojej ulubionej dziedzinie, nikt u nas nikomu nic nie narzuca. Młodzi redaktorzy są bardzo kreatywni i z wielką odpowiedzialnością podchodzą do swoich zadań. Jeśli korzystają z jakichś źródeł to zawsze je podają, jeśli przeprowadzają wywiad - pamiętają o autoryzacji - mówi Agnieszka Pachoń.

Magazyn, składający się z około 20 stron, dzieli się na tematyczne sekcje: „aktualności” -informowanie o bieżących wydarzeniach, sprawozdania z nich, przypominanie ważnych dat, „kącik dla poetów” - wiersze autorstwa uczniów, „ankiety”, „pychotki” - przepisy i porady kulinarne, „moda i uroda” - porady jak dobrze wyglądać, obecna moda, „rozrywka” - quizy, krzyżówki, horoskopy, żarty oraz „Top 5” - lista najlepszych filmów, gier czy aplikacji. Dodatkowo chłopcy opisują gry, nowinki ze świata sportu czy przedstawiają sylwetki sportowców. Jest też rubryka dla uczniów zdolnych manualnie, w której opisują np. jak samodzielnie wykonać dekoracje oraz dla młodych pisarzy, gdzie można przeczytać np. autorskie opowieści uczniów.

Warto wspomnieć o tym, że treść poszczególnych magazynów nawiązuje do świąt obchodzonych w zbliżonym czasie ich wydania. Przykładowo lutowy numer utrzymany był w klimacie walentynek oraz Dnia Babci i Dziadka świętowanego w styczniu.

Piszą o tym, co lubią

„Mamy Newsa” redagują m.in. Ania Wojtas, Martyna Gatlik, Julka Zięba i Nikola Pachoń. Ania odpowiada za rubrykę kulinarną. - Interesuję się tą tematyką. Lubię pisać o jedzeniu - mówi. W dziale zamieszcza głównie przepisy, które pozyskuje z internetu, książek kucharskich czy od mamy i babci. Do tej pory ukazały się już m.in. przepisy, z okazji tłustego czwartku, na chrust i pączki. Dodatkowo Ania opisała sposoby obchodzenia tego dnia. Martyna odpowiada za dział „moda i uroda”. Publikuje tam modowe trendy i porady.

- Moda to moja pasja - podkreśla. W numerach, które już się ukazały, mogliśmy przeczytać m.in. o karnawałowych trendach w modzie i makijażu oraz zobaczyć zimowe charakteryzacje. Martyna redagując rubrykę kieruje się swoimi pomysłami, inspiracji szuka też w różnych źródłach np. w modowych czasopismach.

Julka, wraz z koleżanką, odpowiada za dział „aktualności”. Zamieszcza w nim informacje zarówno o lokalnych, jak i ogólnopolskich wydarzeniach oraz inne ciekawostki dotyczące m.in. walentynkowych tradycji czy świąt Bożego Narodzenia za granicą.

- Chętnie śledzę codzienne newsy, cieszę się, że mogę redagować tę rubrykę - mówi Julka. Natomiast Nikola, wspólnie z koleżanką, tworzy dział „rozrywka”. - Przygotowujemy krzyżówki czy quizy. Tematy dobieramy same. Świetnie się przy tym bawimy. Bardzo lubimy informatykę, a że praca nad krzyżówkami czy innymi formami rozrywki ściśle się z nią wiąże, to wybrałyśmy ten dział - mówi Nikola. Uczennice stworzyły już m.in. quizy o walentynkach i Dniu Babci i Dziadka. - W tym pierwszym czytelnik musiał np. odgadnąć jak nazywany jest aniołek ze strzałą (chodziło oczywiście o amorka), a w tym drugim jedno z pytań brzmiało: W jakim kraju Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest w tym samym czasie co w Polsce? - wyjaśnia Nikola.

- Myślę, że gazetka internetowa to świetny pomysł, szczególnie teraz w okresie pandemii - podkreśla dyrektor szkoły Grzegorz Kotecki. - Dzieci mogą wykazać się swoimi umiejętnościami, a kto wie, może któreś z nich swoją przyszłość zwiąże z dziennikarstwem.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).