Malarskie pasje Andrzeja Boryczko

Malarskie pasje Andrzeja Boryczko
Malarskie pasje Andrzeja Boryczko

W Muzeum Regionalnym Dom Grecki 10 października odbył się wernisaż ciekawej wystawy malarstwa Andrzeja Boryczko pt. „To nie jest abstrakcja ani surrealizm”, której współorganizatorem było także Stowarzyszenie „Wspólnota Myślenice”

Niezwykle bogatą w różne pasje i klimaty twórczości artystycznej bohatera wieczoru licznie zgromadzonej publiczności przedstawiła dyrektor Bożena Kobiałka. O genezie wystawy i pomysłach na jej tworzenie opowiadała także komisarz wystawy Ewa Chęcińska-Czaplak, a wspomnieniami z lat szkolnych podzielił się także przyjaciel artysty Jerzy Fedirko.

Autor ekspozycji serdecznie dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do jej powstania i zainspirowali do prezentacji tych dzieł oraz mieli wpływ na jego twórczość: - To jest plon moich 12 lat pracy, większość obrazów przedstawia miejsca, w których przebywałem i które wywarły na mnie największe wrażenie będąc inspiracją do ich namalowania. Największy fenomen dla mnie w przyrodzie to rozlewiska Rodanu Camargue, ich symbolem są dla mnie flamingi, dzikie byki i białe konie - wyjaśnił Andrzej Boryczko. W prezentowanych dziełach nie brak także akcentów myślenickich. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tej ekspozycji, która czynna będzie do 31 października.

Andrzej Boryczko- Myśleniczanin, rocznik 1954, syn kolekcjonera i kronikarza Myślenic Mariana „Kuby” Boryczki. Człowiek o wielu pasjach: wielbiciel historii nie tylko lokalnej, kolekcjoner - kolekcjonuje wszystko co łączy się z historią naszego miasta i okolicą, podróżnik, pisze wiersze i artykuły prasowe, teksty związane z jego zamiłowaniem do turystyki i historii (zwłaszcza regionalnej, myślenickiej), jest m.in. współautorem przewodnika „Wokół Dalina i Gościbi”. Od dzieciństwa swój talent przejawiał także w malarstwie, uzyskując liczne wyróżnienia i nagrody w konkursach. Uprawia głównie malarstwo olejne, ale również rysunek, grafikę, akwarelę, temperę, pastel oraz sporadycznie collage. Wykonał blisko 200 prac w tych technikach, część z nich na indywidualne zamówienia.

Stanisław Cichoń Stanisław Cichoń Autor artykułu

Jeden z założycieli Gazety Myślenickiej. W latach 2003-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Był człowiekiem zarażającym nie tylko uśmiechem i entuzjazmem, ale i swoją pasją do rodziny, przyrody, edukacji, sportu i życia. Zmarł w nocy z 22 na 23 listopada 2014 roku.