KWW Jarosława Szlachetki

Małgorzaty Aleksandrowicz p.o. dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

Małgorzaty Aleksandrowicz
p.o. dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

1. Kilka dni temu, 2 grudnia podpisano umowę na powołanie w Myślenicach Centrum Usług Społecznych, które to w przyszłości ma zastąpić istniejący Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Dlaczego podjęto taką decyzję?

Gmina Myślenice przystąpiła do projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Celem projektu jest powstanie Centrum Usług Społecznych w skrócie CUS, który zgodnie z wybranym modelem ma powstać z przekształcenia Miejsko Gminnego Ośrodka

Pomocy Społecznej. Powodem powstania CUS-u jest troska by sprostać wyzwaniom współczesnego społeczeństwa, wykorzystać szansę na rozwój polityki społecznej w Gminie Myślenice, a szczególnie na podniesienie jakości świadczonych usług. Rozwijamy się w różnych dziedzinach życia, dlatego usługi społeczne też już nie mogą być takie jak dotychczas. Pozyskaliśmy na realizację zadań prawie 3 124 800 tys. złotych.

2. Jak będzie przebiegało przekształcenie MGOPS w CUS?

Przekształcenie jest czteroetapowym procesem, który potrwa 36 miesięcy a rozpocznie się diagnozą potrzeb i potencjału społeczności lokalnej. Kolejnym krokiem będzie przedstawienie przez Burmistrza Gminy Myślenice, Radzie Miejskiej, wypracowanego planu wdrażania CUS i programu usług. Odbędzie się to w drodze uchwały. Podjęcie jej leży w kompetencjach Rady Miejskiej. Jednak, żeby Radni mogli taką uchwałę podjąć, potrzebujemy opracować Plan Wdrażania CUS (jest to wymóg projektu).W tym celu w listopadzie 2020 roku zarządzeniem Burmistrza Jarosława Szlachetki został powołany Zespół do spraw Modelu CUS oraz złożono zapytanie ofertowe na przeprowadzenie i sporządzenie diagnozy potrzeb i potencjału społeczności lokalnej Gminy Myślenice w zakresie usług społecznych. Zespół do spraw Modelu CUS jest to 15-osobowa grupa ludzi z całej Gminy Myślenice, składająca się z przedstawicieli społeczności lokalnej, organizacji pozarządowych, pracowników Urzędu MiG i MGOPS. Ten zespół będzie pracował nad Planem Wdrażania i finalnie przedstawi go Radzie Miejskiej. Kolejnymi etapami będzie: realizacja Programu usług, monitoring i aktualizacja Planu Wdrażania, która zakończy się wypracowaniem produktów-narzędzi w oparciu, o które CUS będzie funkcjonował. Samo powołanie Centrum Usług Społecznych to pilotaż. Nie robił tego na podstawie Ustawy Prezydenckiej jeszcze nikt w Polsce. Przed nami wypracowanie całej ścieżki działania. Na pewno zostaną zatrudnione nowe osoby, organizator usług społecznych oraz animator społeczności lokalnej, więc będziemy pracować już nie tylko z jednostką ale też z grupą. To wszystko będzie dla nas nowe.

3. Czym będzie się zajmował CUS i z jakich usług będą mogli skorzystać mieszkańcy?

Centrum Usług Społecznych ma być skoordynowanym system instytucjonalnym, w którym w oparciu o diagnozę potrzeb mieszkańców stale pracuje się nad poszerzaniem oferty usług mogących te potrzeby zaspokajać. W pierwszym etapie jest więc diagnoza potrzeb i potencjału społecznego. Usługa będzie zależeć indywidualnie od sytuacji osoby, która zgłosi się do CUS-u. Zakładamy, że będzie to obszar wspierania rodziny, osób niepełnosprawnych, promocji i ochrony zdrowia, reintegracji zawodowej i społecznej, te obszary są do zagospodarowania, o nich wiemy. Istotną zmianą w porównaniu do MGOPS jest to, że będziemy odpowiadać na potrzeby wszystkich mieszkańców. Jest to też zmiana jakościowa. Osoba otrzymuje usługę, której potrzebuje. Uważamy, że współczesna polityka społeczna powinna być inwestycją w usługi adresowane do obywateli, sprzyjające podnoszeniu jakości ich życia, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym. Co ważne, wyzwaniem jest tworzenie przyjaznego środowiska życia dla wszystkich mieszkańców, gdzie niezależnie od naszej sytuacji socjalnej mamy dostęp do usług, których potrzebujemy: dla części z nas w formie nieodpłatnej, dla innych zaś (którzy mają taką możliwość) w formie płatnej.

Dzięki zatrudnionym specjalistom będziemy odpowiadać za animację, koordynację i jakość korzystania przez obywateli z usług społecznych dostępnych w lokalnej sieci instytucjonalnej.

Dotychczasowe zadania pomocy społecznej pozostają bez zmian. To oznacza, że nadal będziemy realizować wszystkie świadczenia z Ustawy o Pomocy Społecznej, wypłacać świadczenia z Ustawy o Świadczeniach Rodzinnych i z Ustawy o Funduszu Alimentacyjnym. To czym do tej pory zajmował się ośrodek, będziemy kontynuować w CUS-ie.

Rozmawiała: 

Maria Gaczyńska Maria Gaczyńska Autor artykułu

Dziennikarka, interesuje się głównie sprawami społeczno-politycznymi miasta i regionu