Mały Kraków

Mały Kraków

Biecz to miasto w południowo-wschodniej Polsce, w powiecie gorlickim. Leży nad rzeką Ropą, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego. Ze względu na swoją bogatą historię nazywany jest małym Krakowem lub polskim Carcassonne, ze względu na zachowane fragmenty średniowiecznych murów miejskich i zabudowy.

Liczne zabytki, skupione na stosunkowo niewielkiej przestrzeni w obrębie średniowiecznej zabudowy, ograniczonej murami obronnymi nadają miastu niepowtarzalny charakter.

Co trzeba koniecznie zobaczyć?

- Mury miejskie w Bieczu: w mieście zachowały się średniowieczne mury obronne z XIV wieku, wraz z barbakanem i basztami.

- Baszta Kowalska - zwana też basztą plebańską, pod koniec XX wieku została odbudowana wraz z fragmentem murów obronnych, dziś stanowi siedzibę muzeum.

- Ratusz w Bieczu - okazała budowla miasta z wysoką renesansową wieżą z XVI wieku, która jest najwyższą budowlą w mieście, o wysokości 56 metrów. Na jej szczycie znajduje się galeria widokowa, a w podziemiach mieści się średniowieczne więzienie tzw. turma. Pierwotnie ratusz to była budowla gotycka z XV wieku, ale obecna bryła ratusza pochodzi z 1830 roku.

- Kamienica Chodorów, Dom Zbója Becza, legendarnego założyciela miasta – budynek o gotyckim rodowodzie, z zachowanymi zabytkowymi elementami, m.in. piwnicami i licznymi portalami.

- Dom z Basztą, renesansowa Kamienica Barianów Rokickich z 1523 roku - budynek z licznymi elementami dekoracyjnymi, który wieńczy renesansowa attyka. Do budynku przylega średniowieczna baszta obronna, całość stanowi oddział Muzeum Ziemi Bieckiej, z bogatą ekspozycją aptekarską.

- Kolegiata w Bieczu - kościół parafialny Bożego Ciała - jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w całej Polsce. Monumentalna bryła świątyni pochodzi z późnego gotyku. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny wykonany w 1604 roku. W centrum ołtarza znajduje się XVI-wieczny obraz „Zdjęcie z krzyża”, z kręgu Michała Anioła. Jest on jednym z trzech takich obrazów na świecie. Nad obrazem znajduje się scena przedstawiająca Zaśnięcie Matki Boskiej, wykonana przez syna Wita Stwosza – Stanisława Stwosza.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.