Miasto zagadek
Każdy to wie, że Myślenice mają barwną i ciekawą, już prawie 700-letnią historię. Chodząc ulicami naszego miasta, praktycznie co krok napotykamy jakieś miejsce, z którym wiąże się niezwykła opowieść. Dobrze, że coraz częściej o tej historii mówimy, a jeszcze lepiej, gdy chcemy ją odkrywać.
Jedną z najatrakcyjniejszych form odkrywania i popularyzowania historii lokalnej jest gra miejska – zabawa polegająca na wędrowaniu od miejsca do miejsca, rozwiązywaniu zadań i przy okazji uczeniu się. Gra miejska łączy przysłowiowe przyjemne z pożytecznym.
„Jakie tajemnice kryją Myślenice?”
Będziemy się mogli o tym przekonać już 12 maja, biorąc udział w grze miejskiej organizowanej przez stowarzyszenie Think Ville. Szukając skarbu ukrytego przez zbójników, będziemy zgłębiać wiedzę historyczną i jednocześnie świetnie się bawić.
„Bitwa o Myślenice”
Jeszcze większe atrakcje czekają myśleniczan i turystów od 18 maja. Wtedy to u podnóża naszego Zamczyska ożyje historia. W boju zetrą się rycerze, odgrywając sceny bitwy o Myślenice, która według źródeł historycznych rozegrała się tutaj w roku 1457 i była prawdopodobną przyczyną wysadzenia naszej strażnicy. Po zakończonej bitwie u stóp warowni stanie na okres wakacji skansen edukacyjny. Będzie można wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach, poznać nieco średniowieczne życie rycerskie i samemu sprawdzić się w sztuce wojennej. Organizatorzy z Think Ville zapowiedzieli jeszcze szereg innych atrakcji, ale oczywiście są one tajemnicą, tak jak tajemnicze jest miejsce w którym się rozegrają. Zdradzimy tylko, że na Zamczysku prawdopodobnie pojawią się duchy, a turyści odwiedzający to miejsce mogą zostać napadnięci przez zbójców. I że mimo że brzmi to groźnie, przysporzy nam wiele zabawy, wpłynie na uatrakcyjnienie odwiedzanego miejsca i przyczyni sie do jego rewitalizacji.
Oprócz nauki i świetnej zabawy, zbierane będą środki mające posłużyć do późniejszej rewitalizacji Zamczyska.
Na te wydarzenia osobiście zaproszą myśleniczan przybyli rycerze. Będzie można ich spotkać już wieczorem 17 maja na ulicach miasta oraz w Muzeum Niepodległości, gdzie właśnie w tym dniu odbywać się będzie kolejna odsłona Nocy Muzeów, na której przybyłym gościom zaprezentują się ludzie z pasją.
Historia i promocja Myślenic
Zarówno władze Miasta i Gminy Myślenice, jak i Muzeum Niepodległości, zadeklarowały pomoc i wsparcie dla inicjatywy pasjonatów z Think Ville. Na spotkaniu w muzeum wiceburmistrz Mateusz Suder, dyrektor Łukasz Malinowski oraz Joanna Osińska i Łukasza Dragosz z Think Ville omówili kierunki przyszłej współpracy. Oczywiście promocja, a zwłaszcza promocja historyczna miasta, jest rzeczą otwartą i zaproszenie do współpracy otrzymują wszyscy, którzy swoją pasją, pomysłem i zaangażowaniem chcieliby się w te działania włączyć.
Wiele polskich miast wykorzystało do swojej promocji niebywały atut, jakim jest historia lokalna. Wszystko wskazuje na to, że w końcu stanie się to również udziałem Myślenic. Na wszystkie te wydarzenia, w imieniu organizatorów, serdecznie zapraszamy i z pewnością będziemy o nich szeroko informować.