Miód, maliny i kliszczackie dziewczyny

Region 11 sierpnia 2016 Wydanie 28/2016
Miód, maliny i kliszczackie dziewczyny
Miód, maliny i kliszczackie dziewczyny

Zabawa w rytmach zespołu MIG, zacięta rywalizacja o miano dziewczyny jak miód malina, to najlepsze podsumowanie tegorocznego Święta Kliszczaka

Dziewiąta edycja to okazja do bliskiego spotkania z kulturą kliszczacką, konsumpcji regionalnych specjałów, jak chleb ze smalcem czy placki, a także do wspólnych śpiewów przy wtórze zespołów regionalnych. Obok miejscowego zespołu „Pcimianie”, wystąpił m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Mali Pcimianie”, „Korpiołki” (ze Skomielnej Białej), „Mali Krzczonowianie”, czy „Mali Kliszczacy” z Tokarni. Na tradycyjną kliszczacką nutę zagrał także zespół „Trzebuńskie Kliszczaki”, który choć istnieje niespełna półtorej roku już zdążył wyróżnić się w ostatnim czasie na poziomie województwa („Druzbacka” w Podegrodziu).

- Po raz pierwszy do wspólnego świętowania zaprosiliśmy także zespoły z dalszych części rejonu kliszczackiego, czyli Budzowa i Kojszówki. Mam nadzieję, że zawitają do nas już w przyszłym roku – zapowiada Michał Hodurek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Pcimiu.

Fani miejscowego folkloru mogli podziwiać także rzeźby wykonane przez pochodzącego ze Stróży Stanisława Płoszczycę, a na uwagę zasługiwała obfita ekspozycja owoców rękodzielniczej pracy: haftów, ozdób i zabawek. Tegoroczne święto stało się doskonałą okazją by pomyśleć o innych. Stowarzyszenie „Siemacha” z Lubnia zorganizowała akcję pod sympatyczną nazwą „Siemiołki”. Wykonane przez podopiecznych stowarzyszenia aniołki z ciasta można było nabyć, wspierając tym samym ich działalność.

Sporo emocji wywołał konkurs „Dziewczyna jak miód malina”, w którym panie rywalizowały wieszając pranie na czas, malując paznokcie, ubijając białka, czy pisząc list do ukochanego Kliszczaka. Zwyciężyła Maria Mirochna ze Stróży, otrzymując możliwość m.in. odbycia darmowego kursu na prawo jazdy i płytę z autografem zespołu MIG, który był gwiazdą wieczoru i mimo deszczowej pogody przywiódł nie tylko tutejszych mieszkańców . Impreza zakończyła się zabawą taneczną z zespołem Dj’s Brothers z Myślenic, którzy bawili publiczność do godzin nocnych.