Mistrzowie Techniki z gminy Myślenice 

Edukacja 28 września 2021 Wydanie 37/2021
Mistrzowie Techniki
z gminy Myślenice 

W sobotę, 25 września, już po raz 9 w ciągu ostatnich dwóch lat uczniowie ze szkół podstawowych z Poręby, Trzemeśni, Zasani, Drogini i Osieczan uczestniczyli w zajęciach technicznych na Politechnice Krakowskiej.

Zajęcia były częścią projektu Akademia Mistrzów Techniki, realizowanego przez Politechnikę im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie we współpracy ze szkołami gminy Myślenice. W ramach zajęć uczniowie uczestniczyli w zajęciach z architektury, informatyki, fizyki oraz kreatywności.

- Na zajęciach z architektury projektowaliśmy panoramę miasta, a potem ogród budynku Politechniki. Ale najfajniejsze zajęcia to te, na których budowaliśmy domy z klocków lego, a potem urządzaliśmy osiedle - mówi Alicja, uczennica klasy 6. 

Podczas zajęć z fizyki uczniowie przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty ze światłem, energią oraz różnymi materiałami. –Najlepiej było na zajęciach z informatyki! - mówi Damian - Dzięki okularom VR mogliśmy przenieść się do wirtualnej rzeczywistości i uczestniczyć w grze, której celem było zdobywanie kolejnych elementów wyposażenia żołnierza. To była wspaniała przygoda! - dodaje. Tomek mówi: - Na kolejnych zajęciach programowaliśmy roboty. Okazuje się, że zaprogramować robota, żeby poruszał się tak, jak my chcemy, wcale nie jest łatwo, ale to super doświadczenie! Udało nam się!

Zajęcia z kreatywności uczyły nieszablonowego myślenia oraz przełamywania stereotypów. Uczyły również odwagi i przedsiębiorczości. Gry, zabawy logiczne oraz samodzielne, małe projekty rozwijały u młodych kreatywność.

Zajęcia odbywały się podczas całodniowych zjazdów, podczas których uczniowie oprócz zajęć z doktorantami i profesorami Politechniki Krakowskiej, mieli zapewniona opiekę nauczycieli oraz ciepłe posiłki.  

Projekt trwał dwa lata. Jego koordynatorami byli dr Anna Plichta oraz dr Jan Wojtas – pracownicy Politechniki Krakowskiej. Oprócz zajęć dla uczniów na wydziale architektury Politechniki Krakowskiej, projekt obejmował szkolenia dla nauczycieli oraz zajęcia dodatkowe przygotowujące uczniów klasy 8 do egzaminu 8-klasisty. Zajęcia również prowadzili pracownicy Politechniki Krakowskiej. W ramach projektu szkoły zostały doposażone w materiały do prowadzenia zajęć dodatkowych z informatyki i architektury.  

- Projekt był znakomitą okazją, aby nasi uczniowie poczuli się na chwilę studentami Politechniki. Oczywiście w zajęciach było sporo zabawy – ale to spora wartość edukacyjna, bo w ten sposób człowiek najwięcej się uczy! Mam nadzieję, że udział w projekcie będzie dla naszych uczniów inspiracją do tego, by odkrywać swoje przyrodnicze i techniczne zainteresowania, a być może w przyszłości podjąć studia na Politechnice Krakowskiej - podsumowuje Andrzej Jasek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzemeśni.

W ciągu dwóch lat w projekcie wzięło udział ponad 400 uczniów oraz kilkunastu nauczycieli. – Nie ukrywamy, że trochę żal, że projekt się kończy., Bardzo byśmy chcieli, aby kolejni nasi uczniowie mieli szansę na kontynuowanie przygody z Politechniką w przyszłości - dodaje Renata Piekarz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Zasani.  

Andrzej Jaśkowiec