Młodzi posłowie z Poręby!

Młodzi posłowie z Poręby!

Kacper Malina i Mateusz Dąbrowski ze Szkoły Podstawowej im. T. Banachiewicza w Porębie wzięli udział 1 czerwca 2022 w 28. sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Wyjazd do Warszawy rozpoczął się już we wtorek, 31 maja. Oprócz Mateusza i Kacpra województwo małopolskie reprezentowało w Warszawie 66 uczniów małopolskich szkół. Młodzież pod opieką wizytatorów Kuratorium Oświaty w Krakowie wyruszyła do Warszawy, gdzie dotarła około południa. Pierwszy dzień był okazją do zwiedzania miasta. – Zobaczyliśmy najpiękniejsze zabytki Warszawy. Byliśmy pod Pałacem Prezydenckim, na Placu Zamkowym, na Rynku Starego Miasta, zobaczyliśmy Trak Królewski. Oczywiście nie pominęliśmy Pomnika Nieznanego Żołnierza – opowiada Kacper Malina z Poręby. Po zwiedzaniu młodzież przejechała do hotelu na zasłużony wypoczynek.

Środa była dniem obrad 28 sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zanim jednak rozpoczęło się główne posiedzenie młodzież spotkała się z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych.

Spotkaliśmy się z politykami, których na co dzień widujemy tylko w telewizji albo w relacjach prasowych i internetowych. Miło na żywo zobaczyć polityków z pierwszych stron gazet i czołówek telewizyjnych wiadomości. Niesamowite, że mogliśmy z nimi porozmawiać, zrobić sobie pamiątkowe fotografie – opowiada Mateusz Dąbrowski.

Podczas posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży młodzi posłowie dyskutowali projekt specjalnej uchwały, na temat włączenia w szkolne programy nauczania treści patriotycznych. Do zebranych przemawiał m.in. Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Potem swoje wystąpienia prezentowali młodzi posłowie.

Obrady prowadzili również nasi rówieśnicy, ale z pomocą pani Marszałek Sejmu, Elżbiety Witek oraz wicemarszałków – pana Włodzimierza Czarzastego, Piotra Zgorzelskiego oraz Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Wszystko odbywało się, jak na prawdziwym posiedzeniu, a na zakończenie oczywiście było głosowanie – dopowiada Mateusz Dąbrowski.

Po głosowaniu obrady zakończono, a po wykonaniu pamiątkowych zdjęć młodzież udała się do autokarów i wróciła do Krakowa.

Wyjazd do Warszawy był nagrodą w konkursie realizowanym przez Kancelarię Sejmu RP pt.: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.” Kacper i Mateusz realizowali projekt opisując i popularyzując losy ppor. Józefa Fijałkowskiego, żołnierza Armii Krajowej z Zawady. Wysoka ocena ich pracy konkursowej zaowocowała zaproszeniem na posiedzenie Sejmu Dzieci i Młodzieży do Warszawy.

Z zainteresowaniem i pasją poznawaliśmy losy Fijałkowskiego. To był wspaniały człowiek! Ale oczywiście nagroda konkursowa ucieszyła nas bardzo! Wyjazd do Warszawy był dla nas niezwykłym przeżyciem i piękną przygodą na sejmowych korytarzach – kończy z zadowoleniem Kacper.

SP Poręba