Młodzież pamięta i aktywnie uczestniczy

Edukacja 24 listopada 2016 Wydanie 41/2016
Młodzież pamięta i aktywnie uczestniczy
Młodzież pamięta i aktywnie uczestniczy, fot. Iza Lenart

Od kilku lat młodzież naszej gminy i powiatu włącza się w Małopolski Program „Młodzież Pamięta”. Jest to przedsięwzięcie, w którym przygotowywane są spektakle, koncerty oraz kursuje „Tramwaj Patriotyczny” - wizytówka tego programu - w którym młodzi śpiewają piosenki patriotyczne z mieszkańcami i turystami

W Myślenicach natomiast, znaleźliśmy się, dzięki pracy naszej młodzieży na „Cmentarzysku Historii”. 13 listopada zaprezentowano spektakl muzyczny o tym tytule oparty na muzyce zespołu „Gryps”. Został on skomponowany przez młodych autorów muzyki i tekstów piosenek, takich jak: Mateusz Ćwierz, Marcin Mazurek, Łukasz Maciaszkiewicz, Max Czaja, Natalia Szymska, Karina Wiechniak, Tomasz Ciszczoń i Kajetan Wysocki oraz Jarosław Pietrzak, Joanna Kazanecka, Elżbieta Matlak-Tryka i Magdalena Miętka.

Przeszliśmy wspólnie z zespołem „Gryps” oraz grupą „Anafora” z aranżacją Natalii Hodurek przez cmentarz, na którym właśnie rozpoczęto listopadowy obrzęd „Dziadów”. Widzowie mogli zobaczyć osoby związane z historią Myślenic, a także te, których okrągłe rocznice śmierci, bądź urodzin przypadają na rok 2016. Charakterystycznym było, że premiera spektaklu odbyła się 13 listopada w 85 rocznicę śmierci senatora II RP Andrzeja Średniawskiego i 210 rocznicę urodzin Emilii Plater. Piosenki zespołu „Gryps” zamykały poszczególne sceny i do nich odnosiły się postaci pojawiające się na scenie. Nie zabrakło humorystycznego motywu hieny cmentarnej i jego wspólniczki granych przez Mikołaja Mentela i Izabelę Brytan. Podczas spektaklu wystąpiła młodzież: z Gimnazjum nr 1 w Myślenicach, I LO im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach oraz Małopolskiej Szkoły Gościnności i NEO School.

Było to coś, co zawdzięczamy rozwojowi twórczości młodych ludzi jaki ma miejsce ostatnimi laty w Myślenicach. Podstawą do napisania spektaklu były kompozycje zespołu „Gryps”, który istnieje od 2014 roku. Gra on na wielu imprezach w Myślenicach i w Krakowie. Wystąpił w zeszłym roku na Myślenickim Festiwalu Lata oraz znalazł się na MILA w krakowskim klubie „Kwadrat”. Nagrał niedawno w studio 10 utworów i pracuje obecnie nad wydaniem pierwszej płyty długogrającej. Niektóre kompozycje zespołu można odsłuchać w Internecie. Chłopaki z „Grypsa” na potrzeby spektaklu stworzyli specjalne aranżacje, różne od wersji studyjnych. Porwali młodzież do dynamicznego przeżywania sztuki i są przykładem młodych twórców pełnych energii i entuzjazmu. Zobaczymy co uda się im osiągnąć. Jest to wielce obiecujący skład, co stwierdza Jarosław Pietrzak opiekujący się muzykującą młodzieżą w naszym mieście.

„Cmentarzysko historii” - scenariusz i reżyseria: Jarosław Pietrzak, Joanna Kazanecka, Elżbieta Matlak – Tryka, Magdalena Miętka; wystąpili: Księżna Augusta de Montleart – Agnieszka Lemaniak, Marysieńka – Milena Polewka, Emilia Plater – Julia Ingarden, Maria Skłodowska-Curie – Anita Motyka, Hiena cmentarna – Mikołaj Mentel, Wspólniczka hieny – Izabela Brytan, Sandor Petofi – Dominik Prośniak, Józef Bem – Karol Drozdowicz – Nita, Ervin Zador „krew w wodzie” – Przemek Kmiecik, Węgier z powstania z X 1956 – Jan Polewka, Natalia Szumska harcerka – Wiktoria Prokocka, Tadeusz Pytlik ps. „Bem”– Antoni Buczek, Jan Hołuj ps. „Żubr” – Dominik Dziadek, Leopold Okulicki ps. Niedźwiadek – Dominik Woźniak, Tadeusz Kościuszko – Krzysztof Rapacz, Tancerka – Sylwia Ślusarczyk, Harcerze: Emilia Kaczmarek, Filip Trybała, Kacper Trybała, Ludmiła Kulpa, Iwona Kobus, Karolina Panuś, Mikołaj Kęsek; Zespół „Gryps” - Mateusz Ćwierz - gitara, wokal, Tomek Ciszczoń - gitara, wokal, Kajtek Wysocki - bas, Max Czaja - perkusja; Grupa „Anafora” z aranżacją Natalii Hodurek i muzyką Marcina Mazurka: wokal – Natalia Szymska, Martyna Raczek, Anna Szymska, Oliwia Twardosz, Oliwia Studnicka, Aleksandra Stalmach; Pianino i wokal – Aneta Domarecka, obsługa dźwięku: Włodzimierz Kmiecik, Michał Kmiecik Światło: Dominik Widlak obsługa multimediów: Jan Malczewski