Młodzieżowe Mistrzostwa Europy Kazań 2021

Młodzieżowe Mistrzostwa Europy Kazań 2021

W Kazaniu (Rosja) podczas Mistrzostw Europy Seniorów i Młodzieżowców w sumo walczyło ponad dwustu zawodników z kilkunastu państw. Najsilniejsze reprezentacje miały możliwość wystawienia w danej kategorii wagowej maksymalnie dwóch zawodników. Polska również skorzystała z tej możliwości. Klub Sportowy Dalin i miasto Myślenice reprezentował Jan Mastela.

Choć podróż na zawody była męcząca, a wysoka temperatura w Tatarstanie doskwierała dość mocno, to nasz zawodnik na dohyo zostawił swoje serce i dał z siebie wszystko. Janek walczył w grupie Młodzieżowców w kat. wagowej do 85 kg. Co prawda nie sprzyjało mu losowanie, lecz na początku turnieju wygrał dwie walki i dzięki temu awansował do półfinału. W pierwszej walce pokonał Jarosa Marialke z Niemiec, a w drugiej wygrał z Węgrem Erikiem Szilagyi. Niestety później zaczęły się schody. W półfinale trafił na doskonałego przeciwnika Abdula Zade z Gruzji, który później wywalczył złoty medal. Walka, jak na tę dyscyplinę sportu, trwała dość długo, bo ponad minutę, lecz rywal okazał się lepszy.

Również podczas walki o brązowy medal spotkał się z utytułowanym Mateuszem Noworolem, którego sensacyjnie pokonał w finale Mistrzostw Polski na początku marca br. Tym razem przeciwnik zaliczył udany rewanż i Janek musiał zadowolić się piątym miejscem.

Pomimo braku medalu trenerzy Reprezentacji Polski obecni na zawodach bardzo Janka chwalili twierdząc, że doskonale reprezentował nasz kraj, a do medalu zabrakło bardzo niewiele.

Wyjazd na zawody został dofinansowany przez burmistrza Jarosława Szlachetkę oraz Wydział Promocji, Współpracy, Sportu i Kultury UMiG w Myślenicach, którym składamy serdeczne podziękowania.

Janek będzie miał jeszcze jedną szansę na miejsce medalowe w zawodach tej samej rangi. Podobnie jak w grupie Młodzieżowców zakwalifikował się z pierwszego miejsca na Mistrzostwa Europy Juniorów, które tym razem będą znacznie bliżej, bo w Siedlcach. Obok Janka mamy również drugiego reprezentanta Polski w osobie Kacpra Żelaznego, który warunkowo zakwalifikował się na Mistrzostwa Europy Młodzików. Obecnie obaj przygotowują się do tej ważnej imprezy na zgrupowaniu Kadry Wojewódzkiej, które kończy się 11 lipca, a w dniach 24-27. 07. wyjeżdżają do Siedlec w towarzystwie trenera.

Ryszard Szpakiewicz