Mój mądry tata

Chociaż od września mam już obu synów w wieku szkolnym, moje oko, serce i instynkt nieodmiennie na bibliotecznych półkach, ladach księgarni i w propozycjach od wydawnictw wyłapują świetne książki dla najmłodszych. Takie, których po prostu nie sposób nie znać. Takie, które są ważne nie tylko dla maluchów, ale i ich rodziców. Takie jak „Co mi powiedział tata”.

Ta króciutka książeczka stanowi zbiór najistotniejszych prawd życiowych, niby banalnych i oczywistych, o których niekiedy zapominamy (także my - rodzice). Można napisać cały poradnik na temat: jak dobrze żyć - można też zawrzeć esencję w kilku zdaniach.

Archibald na spacerze z tatą przygląda się ptakom na niebie i pyta o sytuacje, które mogą go spotkać w podróży zwanej życiem. Odpowiedzi ojca są proste, ale na tym polega ich siła.

Zdumiało mnie, że absolutnie na każdej stronie znajduję prawdę, którą sama chciałabym powiedzieć dzieciom. Zdecydowanie jest to książka do wielokrotnego czytania, często połączonego z dyskusją o strachu, smutku, potknięciach, samotności, życiowych przeszkodach.

Można pozazdrościć Archibaldowi ojca. Tego, jak mądrze wyjaśnia mu świat.

Biblioteka Inspiracji - portal o wyjątkowych książkach dla dzieci

 

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.