Możliwe przyczyny bólu pleców na wysokości żeber

Artykuł Partnera 18 października 2022 Wydanie 39/2022
Możliwe przyczyny bólu pleców na wysokości żeber

Ból żeber często jest wynikiem stłuczenia lub innego urazu. Z kolei ból pleców na wysokości żeber może wiązać się z przeciążeniem mięśni lub odcinka piersiowego kręgosłupa. Przyczyny przeciążeń mogą być różne – od nieprawidłowej sylwetki po długotrwałe przyjmowanie niewygodnej pozycji czy nieprawidłową technikę podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ból może lokalizować się punktowo lub promieniować na pozostałe części pleców.

Możliwe przyczyny bólu pleców na wysokości żeber

Ból pleców na wysokości żeber dotyka osób w różnym wieku, ponieważ bardzo często jest wynikiem urazu mechanicznego. Uszkodzone żebra powodują dotkliwy dyskomfort. Złamania sprawiają, że ból odczuwany jest nie tylko przy podnoszeniu przedmiotów i zmianie pozycji, ale nawet przy oddychaniu.

Ból pleców na wysokości żeber może być wynikiem postępujących zmian zwyrodnieniowych w odcinku piersiowym kręgosłupa. Stany zapalne wywoływane są nie tylko mechanicznym urazem czy niehigienicznym trybem życia, ale predysponuje do nich sam wiek. Z upływem lat przestrzenie międzykręgowe ulegają zwężeniu i zmniejsza się ilość i jakość wydzielanej mazi, która zapobiega tarciom. Mogą pojawić się też nerwobóle spowodowane uciskiem na nerw. Ciężka praca fizyczna również nie pozostaje bez wpływu na kondycję naszego kręgosłupa.

Dolegliwości bólowe odczuwane na wysokości pleców dotykają zarówno osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, jak i aktywne ruchowo. Dlatego też ból może pojawić się w trakcie wysiłku fizycznego, np. przy bieganiu dłuższych dystansów, nawet u osób wytrenowanych. Często wywołany jest przez spięte mięśnie i brak prawidłowej rozgrzewki. Osoby, które są podatne na stres, również odruchowo spinają mięśnie, więc mogą odczuwać ból pleców. 

Problemy z układem sercowym również mogą manifestować się bólem w okolicy żeber. Zwykle w takim przypadku ból promieniuje do klatki piersiowej. Pacjenci opisują go jako odczuwany wewnątrz klatki piersiowej. Jeśli towarzyszą mu niepokojące objawy, jak problemy z oddychaniem czy ból barku, istnieje podejrzenie zawału mięśnia sercowego i należy wówczas jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Jak złagodzić ból pleców?

W przypadku urazu mechanicznego, w wyniku którego doszło do stłuczenia lub złamania, ból ustępuje wraz z procesem rehabilitacji i gojenia się uszkodzonych kości i okolicznych tkanek. Doraźnie można go łagodzić lekami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty, chyba że lekarz zaleci silniejszą farmakoterapię. Skuteczne i szybkie w działaniu są leki, których substancją czynną jest ketoprofen.

Nerwobóle, bóle przeciążeniowe lub te związane z urazem mięśni również można łagodzić lekami przeciwbólowymi bez recepty, ale nie należy zapomnieć o odciążeniu mięśni i odpoczynku, który jest warunkiem właściwej regeneracji. W miejscowym łagodzeniu dolegliwości skuteczne są plastry rozgrzewające i maści o działaniu przeciwbólowym.

Przy wystąpieniu niepokojących objawów dodatkowych lub podejrzeniu rozwijającej się choroby, szczególnie jeśli ból nie ustępuje lub nasila się mimo zażycia leków przeciwbólowych, konieczna jest specjalistyczna konsultacja.