Muzyką, śpiewem i tańcem świętowaliśmy 11 listopada

Muzyką, śpiewem i tańcem świętowaliśmy 11 listopada

Gminne obchody Święta Niepodległości w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu rozpoczęły się tradycyjnie od przywitania marszałka Józef Piłsudskiego, któremu towarzyszył burmistrz Jarosław Szlachetka, a podróż z Rynku do MOKIS-u odbyli oni zabytkowym samochodem Franciszka Wołka.

Zanim nastąpiła część artystyczna obchodów Święta Niepodległości, mieszkańcy Myślenic i wszyscy odwiedzający MOKIS mieli unikalną okazję sfotografowania się w towarzystwie Marszałka (w tej roli Józef Apostoł). W sali widowiskowej natomiast najpierw gości przywitał prowadzący całą imprezę Konrad Sołtys oraz wicedyrektor MOKIS Małgorzata Miszczak, następnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a potem weszła na scenę Orkiestra Polish Art Philharmonic i pod batutą Maestro Michała Maciaszczyka oraz z towarzyszeniem Chóru Hura wykonała tańce narodowe Henryka Wieniawskiego, „Kujawiaka” i „Oberka” Tomasza Kiessewettera w opracowaniu Jarosława Olszewskiego oraz tańce góralskie w opracowaniu Tomasza Pawlaka. W drugiej części tego koncertowego setu Michał Maciaszczyk wystąpił w roli solisty- skrzypka, natomiast Chór Hura zaśpiewał „Przybyli ułani”, „Hej hej ułani”, „Wojenko, wojenko” i „Bywaj dziewczę zdrowe” w bardzo oryginalnej aranżacji Magdaleny Starzec.

Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Prowadzony przez Karolinę Druzgałę - Pawlak i Tomasza Pawlaka zespół zaprezentował jak zwykle program oparty na pieśniach i tańcach regionalnych, ale tym razem był to folk miejski, bo zobaczyliśmy śpiewającą i tańczącą Warszawę z początku XX wieku. Po prezentacjach zespołów, przyszła pora na indywidualne występy i kolejno mogliśmy usłyszeć popisy wokalne Magdaleny Starzec oraz uczennic szkół podstawowych w Myślenicach i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego - Danutę Maślak, która zaśpiewała „Miasto 44” i Glorię Kubiczek wykonującą „Póki Polska żyje w nas”. Występy wokalne słowem okrasili zaś aktorzy Teatru w Stodole - Bernadetta Płachta-Costa, Grzegorz Kącki i Dominik Sikora oraz uczeń szkoły podstawowej Dominik Szymski. Tradycyjnym punktem programu obchodów Święta Niepodległości w MOKIS jest również wspólne śpiewanie. Tak było i tym razem i podobnie jak w poprzednich latach do odśpiewania niemal wszystkich klasyków pieśni patriotycznej zachęcił nas zespół złożony z muzyków QL Dixie Band (Katarzyna Kubiczek - wokal, Zbigniew Morawski - gitara i śpiew, Mieczysław Starzec - gitara basowa oraz Dawid Kopp- fortepian). Puentą wieczoru w sali widowiskowej był natomiast pokaz mody historycznej z lat 30. XX wieku zaprezentowany przez Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze. Grupa, którą mogliśmy tego lata oglądać na myślenickim Rynku, łączy dbałość w odtwarzaniu strojów i artefaktów z niesamowitym poczuciem humoru oraz ciekawej akcji scenicznej. Chyba nikt, kto dotrwał do tego momentu nie żałuje. Nie żałują również zapewne ci, którzy uczestniczyli w odbywającej się później nieoficjalnej części na sali lustrzanej. Tam królowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Górne Przedmieście i ich potrawy oraz Marszałek..., ale nie Piłsudski tylko Kazimierz i jego akordeonowy talent muzyczny.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).