Muzyką, śpiewem i tańcem świętowaliśmy 11 listopada

Gminne obchody Święta Niepodległości w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu rozpoczęły się tradycyjnie od przywitania marszałka Józef Piłsudskiego, któremu towarzyszył burmistrz Jarosław Szlachetka, a podróż z Rynku do MOKIS-u odbyli oni zabytkowym samochodem Franciszka Wołka.
Zanim nastąpiła część artystyczna obchodów Święta Niepodległości, mieszkańcy Myślenic i wszyscy odwiedzający MOKIS mieli unikalną okazję sfotografowania się w towarzystwie Marszałka (w tej roli Józef Apostoł). W sali widowiskowej natomiast najpierw gości przywitał prowadzący całą imprezę Konrad Sołtys oraz wicedyrektor MOKIS Małgorzata Miszczak, następnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a potem weszła na scenę Orkiestra Polish Art Philharmonic i pod batutą Maestro Michała Maciaszczyka oraz z towarzyszeniem Chóru Hura wykonała tańce narodowe Henryka Wieniawskiego, „Kujawiaka” i „Oberka” Tomasza Kiessewettera w opracowaniu Jarosława Olszewskiego oraz tańce góralskie w opracowaniu Tomasza Pawlaka. W drugiej części tego koncertowego setu Michał Maciaszczyk wystąpił w roli solisty- skrzypka, natomiast Chór Hura zaśpiewał „Przybyli ułani”, „Hej hej ułani”, „Wojenko, wojenko” i „Bywaj dziewczę zdrowe” w bardzo oryginalnej aranżacji Magdaleny Starzec.
Kolejnym punktem programu był występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Myślenicka. Prowadzony przez Karolinę Druzgałę - Pawlak i Tomasza Pawlaka zespół zaprezentował jak zwykle program oparty na pieśniach i tańcach regionalnych, ale tym razem był to folk miejski, bo zobaczyliśmy śpiewającą i tańczącą Warszawę z początku XX wieku. Po prezentacjach zespołów, przyszła pora na indywidualne występy i kolejno mogliśmy usłyszeć popisy wokalne Magdaleny Starzec oraz uczennic szkół podstawowych w Myślenicach i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ludomira Różyckiego - Danutę Maślak, która zaśpiewała „Miasto 44” i Glorię Kubiczek wykonującą „Póki Polska żyje w nas”. Występy wokalne słowem okrasili zaś aktorzy Teatru w Stodole - Bernadetta Płachta-Costa, Grzegorz Kącki i Dominik Sikora oraz uczeń szkoły podstawowej Dominik Szymski. Tradycyjnym punktem programu obchodów Święta Niepodległości w MOKIS jest również wspólne śpiewanie. Tak było i tym razem i podobnie jak w poprzednich latach do odśpiewania niemal wszystkich klasyków pieśni patriotycznej zachęcił nas zespół złożony z muzyków QL Dixie Band (Katarzyna Kubiczek - wokal, Zbigniew Morawski - gitara i śpiew, Mieczysław Starzec - gitara basowa oraz Dawid Kopp- fortepian). Puentą wieczoru w sali widowiskowej był natomiast pokaz mody historycznej z lat 30. XX wieku zaprezentowany przez Stowarzyszenie Rowery Zabytkowe Zabrze. Grupa, którą mogliśmy tego lata oglądać na myślenickim Rynku, łączy dbałość w odtwarzaniu strojów i artefaktów z niesamowitym poczuciem humoru oraz ciekawej akcji scenicznej. Chyba nikt, kto dotrwał do tego momentu nie żałuje. Nie żałują również zapewne ci, którzy uczestniczyli w odbywającej się później nieoficjalnej części na sali lustrzanej. Tam królowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Górne Przedmieście i ich potrawy oraz Marszałek..., ale nie Piłsudski tylko Kazimierz i jego akordeonowy talent muzyczny.
