KWW M Pszczola

My budujemy mosty, a bobry tamy

Miasto 14 listopada 2013 Wydanie 41/2013
My budujemy mosty, a bobry tamy
My budujemy mosty, a bobry tamy

Długo oczekiwana budowa mostu w Biertowicach ma nieoczekiwanych sąsiadów. Pracownicy firmy Mosty Chrzanów ruszyli z pracami, przygotowując teren pod budowę, a tuż obok ze swoimi pracami rozłożyły się... bobry

Po długim wyczekiwaniu i niestety oporach kilku mieszkańców, chcących koniecznie zablokować inwestycję, Biertowianie wreszcie się doczekali. Nie będą już musieli jeździć w bród samochodem przez rzekę, albo przechodzić grożącą zawaleniem kładką w swojej miejscowości. Po nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnej odnośnie budowy mostu łączącego przysiółek Za rzeką z centrum wsi Gmina Sułkowice przystąpiła już do budowy. Prace wykonuje firma Mosty Chrzanów sp. z o.o. Całkowity koszt zadania wynosi 1 mln 270 tys. 350 zł. Planowany termin ukończenia budowy to czerwiec 2014 r.

Co oznacza fakt, że pojawiły się bobry? Przede wszystkim to, że efekt ekologiczny prowadzonych inwestycji kanalizacyjnych zadziałał, czyli ludzkim językiem mówiąc – woda zrobiła się bardzo czysta. Do innej bobry by nie przyszły.

Bobry są gatunkiem objętym częściową ochroną. Są bardzo pożyteczne w utrzymywaniu ekosfery, ale ludzie nie ufają im i oskarżają o zalewanie pól i łąk nadrzecznych. Gdyby więc nasze biertowickie bobry zaczęły zanadto doskwierać otoczeniu, warto zajrzeć na stronę Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gdzie podane są proste i tanie sposoby, jak unikać szkód powodowanych przez bobry. Czytelnik przekona się, że nic nie da rozbieranie tam, bo one odbudują je w ciągu jednej nocy, za to wystarczy rura pcv i po problemie. Na nic też się nie zda wywożenie ich w inne miejsca, bo wracają jak bumerang.

Jeżeli by jednak doszło do jakichś szkód, warto wiedzieć, że zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w przypadku podtopienia przez bobry gruntów objętych płatnościami, płatności te będą wypłacane pod warunkiem pisemnego wystąpienia rolnika do kierownika powiatowego biura ARiMR.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronach internetowych: www.bobry.org; www.bobry.pl; www.braclowiecka.net.pl.

Awz