KWW Jarosława Szlachetki

Myśleniccy rzemieślnicy na Jasnej Górze

Myśleniccy rzemieślnicy na Jasnej Górze
Myśleniccy rzemieślnicy na Jasnej Górze

Dowodem przywiązania polskich rzemieślników do wiary i kościoła jest Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

Każda rzemieślnicza pielgrzymka rozpoczyna się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich (od tego roku będzie ją poprzedzać procesyjne przejście z Placu Katedralnego). Potem następuje uroczysty przemarsz Starszyzny Cechowej i Pocztów Sztandarowych na jasnogórskich błoniach. Centralnym punktem uroczystości jasnogórskich jest Msza Święta.

W skierowanej do tego środowiska homilii metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga ubolewał, że wielu Polaków jest zmuszonych do szukania pracy za granicą. Chwalił rzemieślników za ich pracę, której efektem są konkretne przedmioty, często bardzo pieczołowicie i kunsztownie wykonane.

Doroczna Pielgrzymka Rzemiosła przybyła w niedzielę na Jasną Górę po raz 32. pod hasłem „Rzemieślnicy zawsze wierni Bogu i Kościołowi”. Pielgrzymi, wraz z ubraną w tradycyjne stroje z insygniami cechowymi starszyzną cechową, reprezentowali wiele rzemieślniczych izb branżowych, m.in. stolarską, fryzjerską, krawiecką, piekarniczą, cukierniczą, złotniczą, tapicerską, szewską i spożywczą. Wystawiono kilkaset pocztów sztandarowych.