Myślenice na trzecim miejscu w Małopolsce w programie Czyste Powietrze

Myślenice na trzecim miejscu w Małopolsce w programie Czyste Powietrze

Gmina Myślenice zajmuje aktualnie trzecie miejsce pod względem ilości złożonych wniosków do programu Czyste Powietrze dofinansowującego wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania, termomodernizację, wymianę stolarki, rekuperację i instalacje fotowoltaiczne (PV). Przed nami plasują się jedynie Kraków 706 i Nowy Sącz 381 złożonych wniosków.

Wynik naszej Gminy 339 wniosków zasługuje więc na uznanie. Cieszy nas fakt, że mieszkańcy Gminy nie pozostali obojętni na prowadzoną przez UMiG Myślenice kampanię przypominającą o konieczności wymiany

przed końcem 2022 r. nieekologicznych źródeł ogrzewania.

W całej Małopolsce jest do wymiany ok. 400 000 takich pieców. Zostawienie nieuchronnej zmiany źródła ogrzewania na ostatnią chwilę może spowodować szereg potencjalnych perturbacji i narazić na niepotrzebne koszty. Jest wielce prawdopodobne, że przed końcem 2022 r. będzie miała miejsce gigantyczna kumulacja wniosków o dofinansowanie, których fizycznie WFOŚiGW nie będzie w stanie przeprocesować. W sklepach może zabraknąć źródeł ogrzewania, spełniających wymagane normy ekoprojektu. A jeśli już komuś uda się zakupić takie urządzenie bez dofinansowania z programu Czyste Powietrze, może go nie mieć kto na czas zainstalować. Od 2023 roku, za używanie niespełniających wymagań źródeł ogrzewania grożą mandaty do 500 zł, a gdy sprawa znajdzie finał w Sądzie, kary do 5000 zł. Czy nie lepiej być EKO już teraz i dodatkowo otrzymać dofinansowanie do wymiany źródła ogrzewania oraz innych wymaganych w budynku jednorodzinnym modernizacji?

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu z pracownikami UMiGM dedykowanymi do wsparcia mieszkańców Gminy w ramach programu Czyste Powietrze nr telefonów: 12 639 23 32, 12 639 23 36, 693 832 221.

Przy okazji mieszkańców, którzy jeszcze tego nie zrobili prosimy o wypełnienie informacji, służącej do inwentaryzacji źródeł ogrzewania. Zinwentaryzowanie 100% źródeł ogrzewania w Gminie pozwoli nam aplikować o kolejne środki zewnętrzne na wymianę dla właścicieli gospodarstw domowych. Na stronie www.myslenice.pl w zakładce: Dla mieszkańca/ Bezpieczeństwo /Inwentaryzacja źródeł ciepła dla Państwa wygody jest dostępna elektroniczna wersja informacji. Czas na wypełnienie nie przekracza 3 min. Wersje papierowe proszę dostarczyć /wysłać do UMiG Myślenice lub przekazać Sołtysowi.