Myślenice w filmowym kadrze

Myślenice w filmowym kadrze

Kinga Piwowarczyk ma tak charakterystyczny styl malarski, że ilekroć trzeba ją na nowo charakteryzować, człowiek czuje się trochę zażenowany, bo przecież wydaje się, że wszyscy już to wiedzą, a sympatyczną krowę, która jest częstym motywem twórczości Kingi rozpozna nawet ktoś, kto omija galerie szerokim łukiem.

Stała się zatem Kinga Piwowarczyk artystką rozpoznawalną, ale czy zaczęła się powtarzać ? W żadnym razie. W jej najnowszej odsłonie zatytułowanej „Myślenice Sezon 1” wprawdzie odnajdziemy fascynacje kinem, której malarka dawała wyraz już kilka razy, a także wzmiankowaną krowę, ale

przecież w filmach Quentina Tarantino bohaterowie już od trzech dekad palą papierosy nieistniejącego koncernu Red Apple i nikt reżyserowi nie zarzuca, że zjada swój ogon, a już na pewno nie z tego powodu.

Tytuł wystawy „Sezon 1” jest oczywiście nieprzypadkowy i nawiązuje do seriali, które ostatnimi czasy stały się wydarzeniami bardziej doniosłymi i chyba więcej się o nich dyskutuje niż o premierach kinowych. Produkcje Netfliksa czy HBO to rzeczy, które często nie tylko zachwycają, ale potrafią wręcz uzależnić. „Myślenice Sezon 1” to właśnie taki uzależniający serial malarski, z jednej strony jest wyrazem miłości do kina, z drugiej pozwala nam zobaczyć Myślenice oczami Kingi Piwowarczyk i spojrzeć na nasze miasto przez ten niezwykły kinowy filtr. „Fargo” w Myślenicach? „Miasteczko Twin Peaks” na Zarabiu? A dlaczego nie? Wyobraźnia podsunie nam jeszcze wiele innych tropów, gdy będziemy kontemplować te obrazy, bo oczywistych skojarzeń tu raczej nie uświadczymy. Wprawne oko dostrzeże na jednym z obrazów Alfreda Hitchcocka, ale tym razem to nie on reżyseruje tę filmową podróż po Myślenicach, już prędzej te pojawiające się tu i ówdzie sympatyczne czworonogi parzysto - i nieparzystokopytne. Tak czy siak, wszystkie odcinki „Sezonu 1” można pochłonąć za jednym zamachem, a wrażeń estetycznych dostarczą nie mniej niż „Nasza planeta” i zrobią to w dodatku w znacznie krótszym czasie. Wszystko do obejrzenia na kanale Youtube oraz na facebooku MOKiS.

Kinga Piwowarczyk urodzona w roku 1970 w Myślenicach. W 1995 obroniła dyplom w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, fotografią, plakatem, projektowaniem graficznym i architektonicznym oraz grafiką komputerową.

Na wydarzenie zapraszają: Miasto i Gmina Myślenice, Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu, Kino MUZA w Myślenicach.

 

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).