KWW Jarosława Szlachetki

Myślenice we wspomnieniach mieszkańców

Myślenice we wspomnieniach mieszkańców
Myślenice we wspomnieniach mieszkańców Fot. Piotr Jagniewski

Czytając tę książkę można się poczuć jak podczas długich rozmów z kimś bliskim. Zapis opowieści mieszkańców Myślenic, którzy wspominają nasze miasto przez pryzmat własnych historii, doświadczeń i emocji jakie im towarzyszyły sprawia, że mamy do czynienia z publikacją wyjątkową

Rozpoczynając prace nad książką „Myślenice we wspomnieniach mieszkańców” harcerze byli przekonani, że uda im się upamiętnić historię życia codziennego doświadczoną i zapamiętaną przez „zwykłych mieszkańców”, którzy urodzili się, wychowywali, uczyli, pracowali i żyli w Myślenicach. Efekt przerósł ich oczekiwania.

- Chcieliśmy pokazać młodym ludziom historię, której nie znajdą w podręczniczkach. To historia codziennego życia miasta, które jest ich domem. Zależało nam na tym, aby zwrócić uwagę na problem braku integracji międzypokoleniowej, z racji tego, że każdy zajmuje się dzisiaj swoimi sprawami i nie zawsze ma czas na to, aby usiąść w rodzinnym gronie, porozmawiać i wysłuchać co do opowiedzenia mają rodzice lub dziadkowie - podczas prezentacji książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej mówił Jakub Jasek, koordynator projektu.

W ramach Harcerskiego Archiwum Społecznego młodzi harcerze szukali myśleniczan chętnych do podzielenia się swoimi historiami. - Zależało nam na przeniesieniu rodzinnych dyskusji i opowiastek na papier - wyjaśnia Jakub Jasek. Wywiady toczyły się wokół zdjęć udostępnionych przez Muzeum Niepodległości, a rozmówcy opowiadali o tym co znajduje się na fotografiach i wspomnieniach jakie budzą w nich przedstawione miejsca, obiekty i wydarzenia.

- To książka, która młodym ludziom przybliży Myślenice jakich nie mogą pamiętać, a które wciąż są żywe we wspomnieniach starszych mieszkańców - mówi Agnieszka Kazanecka-Bylica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach

Efektem jest ponad dwustustronicowa książka w której zebrany materiał został podzielony na fragmenty ułożone tematycznie. Czytając „Myślenice we wspomnieniach mieszkańców” odnosi się wrażenie rozmowy z kimś bliskim. Opowieści snute przez bohaterów dotyczą charakterystycznych dla miasta miejsc, życia codziennego, zakładów pracy, prowadzenia domu, handlu, transportu, sposobów spędzania wolnego czasu i historii, którą zapamiętali.

Książka nie trafi do sprzedaży, ponieważ nie pozwalają na to założenia projektu Funduszu Inicjatyw Społecznych, w ramach którego realizowane było to przedsięwzięcie. Można ją znaleźć m.in. w bibliotece, szkolnych czytelniach i w Muzeum Niepodległości, a nasi czytelnicy będą mieli możliwość zdobycia własnego - papierowego egzemplarza. W kolejnych numerach Gazety Myślenickiej będziemy zamieszczać fragmenty rozmów i wspomnień myśleniczan, których opowieści znalazły się w publikacji. Zamysł twórców był taki, aby archiwum było dostępne w każdym domu. Będzie to możliwe za pośrednictwem internetu, bowiem wersja elektroniczna książki znajdzie się na stronie www.has-myslenice.pl.

- Wierzymy, że dla myśleniczan będzie to ciekawa lektura i impuls do odszukania własnych pamiątek rodzinnych, starych dokumentów i zdjęć. Mamy również nadzieję, że wspomnienia zawarte w tej książce staną się punktem wyjścia do wielu interesujących rozmów w gronie rodzinnym - dodaje Paulina Sorocka odpowiedzialna za szkolenie wolontariuszy i przygotowanie wywiadów.

W rozmowach udział wzięli: Józef Bałuk, Elżbieta i Andrzej Biczowie, Teresa i Emil Biela, Józef Błachut, Jerzy Ćwierzyk, Janina Feledy, Marta i Jacek Hołujowie, Maria Jasek, Zdzisława i Marian Koniuszowie, Andrzej Liszkiewicz, Kazimiera Majda, Marian Marzec, Aleksandra Mikołajczyk, Władysław Nowacki, Krystyna Pędzisz, Anna Prokopeczko, Andrzej Skowroński, Teresa Szuba, Aleksandra Święch, Czesław Ulman, Teresa Wilkołek, Krystyna i Tadeusz Wygonowie.

Wywiady zrealizowało dwudziestu sześciu wolontariuszy Harcerskiego Archiwum Społecznego: Aleksandra Bajer, Kinga Bicz, Bartłomiej Bierówka, Wiktoria Braś, Weronika Brytańczyk, Wiktoria Gubała, Julia Ingarden, Karolina Ingarden, Joanna Janusz, Katarzyna Jasek, Szymon Jasek, Viktoria Jeż, Emilia Kaczmarek, Marcelina Kalemba, Barbara Kowalska, Antoni Kucharski, Olaf Mikołajczyk, Karolina Panuś, Justyna Podmokły, Karol Pudlik, Aleksander Słonina, Kamil Sorocki, Anna Ślęczka, Filip Trybała, Magdalena Wojtan, Martyna Żądło.

 

Wygraj jedną z książek "Myślenice we wspomnieniach mieszkańców"

W ramach Harcerskiego Archiwum Społecznego młodzi ludzie szukali myśleniczan chętnych do podzielenia się swoimi życiowymi doświadczeniami. Rozmowy toczyły się wokół zdjęć udostępnionych przez Muzeum Niepodległości, a rozmówcy opowiadali o tym, co znajduje się na fotografiach i wspomnieniach, jakie budzą w nich przedstawione miejsca, obiekty i wydarzenia.

Efektem jest ponad dwustustronicowa książka w której zebrany materiał został podzielony na fragmenty ułożone tematycznie. Znalazły się w niej urywki rozmów, a na naszych łamach prezentujemy ich obszerne fragmenty. Mamy nadzieję, że starszym czytelnikom pozwolą na moment przenieść się do czasów ich młodości, natomiast młodszym poznać Myślenice, w jakich na co dzień żyli ich rodzice i dziadkowie.

Książka „Myślenice we wspomnieniach mieszkańców” nie trafi do sprzedaży, jednak dla naszych czytelników udało nam się zdobyć kilka egzemplarzy. Aby mieć szansę otrzymania jednego z nich wystarczy dostarczyć do siedziby redakcji kupon konkursowy, który drukujemy w papierowym wydaniu Gazety Myślenickiej.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)