Myślenice zachwyciły ultrasów!

Myślenice zachwyciły ultrasów!

Podczas weekendu majowego nasza gmina gościła biegowych „ultrasów” z całej Polski i zza granicy. Mianem tym określa się biegaczy uwielbiających przemierzać długie, trudne, górskie trasy, biorących udział we wszelkiego rodzaju zawodach i rywalizacjach na górskich ścieżkach. Przybyli do Myślenic, by wziąć udział w inauguracji tegorocznego cyklu Garmin Ultra Race i pierwszej edycji tej imprezy w Beskidach!

Była to pierwsza z trzech imprez sportowych cyklu 2019. Śmiałkowie, którzy zmierzą się z jednym z tych biegów, otrzymują na mecie odpowiednio tytuł Króla lub Królowej GUR. Mogą wtedy też dumnie usiąść na tronie – jednym z najciekawszych rekwizytów towarzyszących tej imprezie, który stał się już symbolem zawodów, promując przy okazji miejsca, w których się pojawia. Po ekstremalnym wysiłku, przychodzi czas na pozowanie na tronie, dzielenie się satysfakcją z przyjaciółmi, regenerację i zwiedzanie okolicy. Od soboty przepiękne myślenickie okolice są więc pokazywane za pośrednictwem social mediów wszystkim osobom zainteresowanym tematyką biegów górskich, budząc zachwyt i zainteresowanie. Zapierające dech w piersiach widoki towarzyszące tym zmaganiom to jeden z najważniejszych atutów Garmin Ultra Race w Myślenicach.

Na sobotnie zawody zgłosiło się 678 zawodników, którzy mieli do wyboru cztery dystanse: 80, 51, 27 i 13 km. W czasie, gdy dorośli walczyli na trasach, w miasteczku zawodów odbywały się biegi dla dzieci z cyklu Garmin Kids, na dystansach: 200, 500 i 1000 m. Były one dostosowane do możliwości dzieci w wieku od 1 roku do 17 lat. Rodzice zgłosili na nie łącznie 87 najmłodszych biegaczy.

Zawodnicy określali trasy jako wymagające, ale tak malownicze, że widoki wynagradzały wszelki wysiłek. Pogoda dopisała, więc wielu z nich zabiera ze sobą wspaniałe wspomnienia i obiecuje odwiedzić Myślenice ponownie – niekoniecznie „w biegu”, być może z rodziną czy podczas urlopu.

Organizacja zawodów sportowych to skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga współpracy wielu ludzi i przedstawicieli instytucji na różnych płaszczyznach. Współpraca z władzami lokalnymi ma tu ogromne znaczenie i niejednokrotnie decyduje o sukcesie imprezy. Obecny podczas ceremonii rozdania nagród Mateusz Suder – zastępca burmistrza przyznał, że chętnie gościłby górskich biegaczy również za rok.

Aby nieco przybliżyć skalę przedsięwzięcia, jakim było Garmin Ultra Race 2019 w Myślenicach, prezentujemy kilka ciekawostek związanych z jego organizacją:

* Jednym z niebezpieczeństw biegów górskich jest ryzyko, że zawodnik zgubi się na trasie. Aby temu zapobiec myślenickie trasy oznakowane zostały pomarańczową taśmą z logo organizatora. Aby tego dokonać organizator zużył… 3 kilometry taśmy! Osoby odpowiedzialne za to zadanie wykonały około 3 tysięcy „przystanków” na ich zamocowanie!

* Na trasach biegów zorganizowane były punkty odżywczo-pomiarowe, czyli miejsca, gdzie mierzony jest czas zawodnikom (pomaga to śledzić ich pozycję i szybko dostarczyć pomoc, jeśli sytuacja tego wymaga) oraz gdzie można posilić się i uzupełnić płyny. Co ważne, by nie zaśmiecić okolicy, organizator zdecydował się na rezygnację z jednorazowych naczyń. Co czekało na zawodników na punktach? Między innymi… 180 kg bananów, 150 kg pomarańczy i około 1700 litrów wody!