Myślenicki Uniwersytet Dzieci i Młodzieży

Myślenicki Uniwersytet Dzieci i Młodzieży

Czy powstanie, to zależy tylko od nas. Uniwersytet to marzenie grupki zapaleńców, by w Myślenicach powstała przestrzeń odkrywania i rozwijania dziecięcych talentów dostępna dla wszystkich, bez względu na ich status materialny. Wystarczy, że do 5 października zagłosujesz na projekt w Małopolskim Budżecie Obywatelskim

Można narzekać… że szkoła próbuje wszystkich uczniów wtłoczyć do jednakowej formy; że zdolne dzieci nudzą się na lekcjach; że naturalna dziecięca ciekawość po kilku latach masowej edukacji zupełnie zanika. W dodatku te smartfony! I gry! Uzależniają coraz młodszych uczniów, którzy wybierają tę łatwą, wciągającą, niewymagającą wysiłku „aktywność”. Oj, można narzekać. Albo... zacząć działać!

- Zwłaszcza, że w dobie coraz większej popularności budżetów obywatelskich wymówka „a co ja mogę?” po prostu traci rację bytu. Teraz właściwie każdy ma prawo zgłosić swój pomysł na poprawę rzeczywistości. Trzeba go tylko dobrze przemyśleć, dokładnie opisać i wysłać w odpowiednie miejsce. A potem - liczyć na wsparcie innych - tłumaczy Karolina Mucha, współautorka projektu.

Takie możliwości stwarza Małopolski Budżet Obywatelski. Daje szanse realizacji projektów wykraczających swym zasięgiem poza jedną dzielnicę czy miasto. Województwo Małopolskie sfinansuje inicjatywy, których adresatami są np. mieszkańcy całych powiatów.

- Pomysłem, aktualnie potrzebującym poparcia, jest projekt Myślenickiego Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży. To inicjatywa, zainspirowana zawartymi we wstępie przemyśleniami. Marzenie, by w Myślenicach powstała przestrzeń odkrywania i rozwijania dziecięcych talentów - przestrzeń dostępna dla wszystkich, bez względu na ich status materialny - dodaje Karolina.

W założeniu pomysłodawców całkowicie bezpłatne, regularne i różnorodne warsztaty pomagałyby dzieciom i młodzieży w wykorzystywaniu ich naturalnych predyspozycji. Zajęcia z różnych dziedzin (m.in. matematyczne, humanistyczne, językowe, przyrodnicze, szachowe) inspirowałyby do twórczego i aktywnego spędzania czasu. Dodatkowo cyklicznie odbywające się spotkania z wybitnymi naukowcami, pisarzami czy sportowcami zachęcałyby najmłodszych do podejmowania kreatywnych działań oraz... wytrwałości. Pokazywałyby też ciekawą alternatywę dla internetowej rzeczywistości. I to wszystko tu, na miejscu. Bez konieczności dowożenia najmłodszych do Krakowa czy innych miast.

Myślenicki Uniwersytet Dzieci i Młodzieży - kiedyś pozostający w sferze marzeń - teraz ma realne szanse, by stać się rzeczywistością. A wszystko zależy od... - Mieszkańców naszego powiatu. Czy uznają projekt za ważny i potrzebny? Czy włączą się w działania - zwłaszcza, że nie wymagają one dużych nakładów pracy i sił? By Uniwersytet mógł powstać, konieczne jest uzyskanie jak największego poparcia. Wystarczy wziąć udział w głosowaniu. A w tym wypadku każdy głos ma ogromne znaczenie! - kończy Karolina.

Jak zagłosować?

Przez Internet na bo.malopolska.pl lub wrzucając kartę do głosowania do urny (w Myślenicach w Urzędzie Miasta i Gminy). Głosowanie trwa do 5 października. Kod projektu to: POD 12 Myślenicki Uniwersytet Dzieci i Młodzieży.

Pozostałe projekty z naszego powiatu:

* Kodowanie od przedszkola do seniora. Warsztaty robotyki dla dzieci i młodzieży oraz edukacja cyfrowa seniorów z powiatu myślenickiego i suskiego - kod POD05

* Mobilna regionalna scena talentów i tradycji. Zadanie dotyczy zakupu mobilnej sceny plenerowej wraz z nagłośnieniem i oświetleniem scenicznym na realizacje imprez kulturalnych w Jaworniku i w miarę możliwości w różnych miejscowościach powiatu - kod POD08

* Zakup profesjonalnego fortepianu koncertowego dla Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Czesławiu - kod POD09

* Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców wsi Czasław poprzez budowę chodnika wraz ze ścieżką rowerową przy DW. 964 - kod POD10

* Z głową w chmurach - wspinać się każdy może. Zadanie, poprzez które mieszkańcy powiatu mają możliwość rozpoczęcia przygody ze wspinaczką skałkową pod okiem doświadczonych instruktorów bez ponoszenia początkowych wysokich kosztów - kod POD11

* Projekt AED w powiecie myślenickim. Polega na wyposażeniu 10 instytucji w defibryltory oraz przeszkolenie użytkowników obiektów z pierwszej pomocy z jego wykorzystaniem - kod POD13.

Piotr Ślusarczyk Piotr Ślusarczyk Autor artykułu

Z gazetą związany w latach 1999-2018. Przez ostatnie 15 lat pełnił funkcję sekretarza redakcji, dbając o sprawne funkcjonowanie tygodnika. Zawsze związany z tytułem równie mocno jak z samymi Myślenicami. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczynał jako licealista od redagowania „Odkroju” - dodatku do Gazety Myślenickiej poruszającego problematykę dotyczącą młodzieży oraz od poezji, publikując w ramach Myślenickiej Grupy Poetyckiej „Tilia”. (HISTORIA, KULTURA, SPORT, SAMORZĄD)